Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niestabilne warunki narciarskie, zmienne temperatury i silny wiatr spowodowały, że turyści planujący indywidualne wyjazdy, częściej niż w zeszłym roku wybierali w czasie ferii kierunki mniej zależne od pogody: Kraków, Wrocław czy Poznań. Dalej były to jednak 2-3 dniowe wypady.
„Nie oznacza to, że ruch w górach całkowicie ustał, był jednak zależny od krótkoterminowych prognoz pogody. Kiedy synoptycy zapowiadali na weekend dobre warunki narciarskie, liczba zapytań i rezerwacji lawinowo rosła. Ale i tak w przeciwieństwie do poprzedniego roku w czasie całych ferii wolnych miejsc w nawet tak tradycyjnie obleganych miejscowościach jak Zakopane, Karpacz czy Wisła nie brakowało” – mówi Grzegorz Kołodziej, ekspert portalu Noclegi.pl.
Rezerwacji było mniej, ale niewiele zmieniło się w rankingu najbardziej popularnych miejscowości na ferie. „Co szósta rezerwacja w naszym portalu w okresie ferii dotyczyła Zakopanego” – mówi Kołodziej. Kolejne miejsca zajęły: Wisła, Karpacz, Kraków i Kościelisko. Najwięcej pieniędzy turyści zostawili gospodarzom w tym ostatnim. Średnia cena noclegu za noc za osobę wynosiła tam 104 złote, podczas gdy w Zakopanem 85, a w Wiśle 65 złotych. To mniej niż szacowali eksperci pod koniec ubiegłego roku, gdy synoptycy zapowiadali znaczne lepsze warunki pogodowe.
Jeszcze niższymi cenami mogli cieszyć się zapobiegliwi, którzy zaplanowali ferie jeszcze we wrześniu czy październiku. Mogli oni liczyć na wydatek o 1/4 niższy niż ci, którzy rezerwowali w grudniu i styczniu. Na przykład w Zakopanem średnia cena noclegu w połowie stycznia rezerwowana w ostatniej chwili wynosiła 93 zł. Rezerwacje podejmowane na przełomie listopada i grudnia na ten sam okres kosztowały średnio jedynie 68 zł, a to różnica aż 37%.
TOP 5 miast na ferie:
Wyjazdy w czasie ferii to przede wszystkim czas spędzany rodzinnie. Przeważająca liczba rezerwacji to wyjazdy w grupach 3-4 osobowych. „I właśnie rodzinny charakter podróży wpływa na to, jaki typ noclegu wybieramy. Najczęściej są to apartamenty, następnie pensjonaty, a dopiero później kwatery prywatne” – podkreśla ekspert Noclegi.pl i dodaje, że apartamenty z każdym rokiem zyskują na popularności ze względu na dobry stosunek ceny do jakości w przeliczeniu na jedną osobę. Ponadto apartamenty zazwyczaj mają lokalizację blisko centrum, są dobrze i nowocześnie wyposażone, dają też swobodny dostęp do kuchni, co jest kluczowe dla rodzin z małym dzieckiem. W pensjonatach często jest drożej, ale w ich cenę wliczone jest śniadanie i często sprzątanie w czasie pobytu. Natomiast w kwaterach prywatnych liczyć się trzeba ze stałą obecnością gospodarza.
KONTAKT:
Grzegorz Kołodziej
Noclegi.pl
tel. kom. +48 533 501 199
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.02.2020, 10:54 |
Źródło informacji | Noclegi.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Trzeba chronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go, by był konkurencyjny
Jesteśmy otwarci na zmiany mające ochronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go w takim wymiarze, aby był konkurencyjny - powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii podczas debaty „Przemysł cementowy buduje polską gospodarkę” i prezentacji raportu EY Polska „Wpływ przemysłu cementowego na gospodarkę Polski”.- 23.01.2025, 15:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Stowarzyszenie Producentów Cementu
-
HOTELEX Shanghai 2025: wspieranie postępu w branży hotelarskiej i gastronomicznej w obliczu gwałtownego rozwoju turystyki
- 23.01.2025, 14:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire