Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
PGNiG Termika, Amazon Fulfillment Poznań, Lufthansa Technik, PKP, Mann+Hummel i Ingram Micro – to przedsiębiorcy, których dotyczą niedawne decyzje UOKiK w sprawie kontroli koncentracji
Pierwsza z opisywanych koncentracji dotyczy zgody na przejęcie kontroli przez PGNiG TERMIKA nad Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju. PGNiG TERMIKA zajmuje się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej. Natomiast Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, kontrolowane przez Spółkę Energetyczną Jastrzębie także wytwarza ciepło oraz je dystrybuuje i sprzedaje.
Zgodę UOKiK uzyskała także spółka Mann+Hummel. Może ona przejąć kontrolę nad Affinia GroupHoldings. Uczestnicy koncentracji zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą filtrów olejowych, paliwa i powietrza do samochodów osobowych i lekkich dostawczych oraz pojazdów ciężarowych. W tej sprawie UOKiK, w listopadzie 2015 r. uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku, a tym samym przedłużenia postępowania. Analiza Urzędu wykazała, że koncentracja nie wpłynie negatywnie na konkurencję. W przypadku wzrostu cen lub pogorszenia warunków sprzedaży polscy dystrybutorzy filtrów będą mogli bez żadnych trudności importować filtry od innych producentów działających w Unii Europejskiej, którzy posiadają znaczącą siłę rynkową i będą w stanie skutecznie rywalizować z Mann+Hummel.
Kolejna decyzja Urzędu dotyczy przejęcia Amazon Fulfillment Poznań przez GLL Hana Private Real Estate Poznan Holding z siedzibą w Luksemburgu. Amazon Fulfillment Poznań działa w zakresie wynajmu powierzchni magazynowych w nieruchomości magazynowej w Sadach (woj. wielkopolskie). Wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Amazon, która zajmuje się handlem elektronicznym poprzez sklep internetowy amazon.com.
Kolejna koncentracja obejmuje rynek serwisowania silników samolotowych. Lufthansa Technik i GE Engine Services (mogą utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. Nowy podmiot ma prowadzić usługi serwisowe dla silników w Boeingach 747-8 oraz – w przyszłości – dla Boeingów 777X.
UOKiK zgodził się także na transakcję na krajowym rynku hurtowej dystrybucji produktów IT i usług powiązanych. Amerykańska spółka Ingram Micro może przejąć polską grupę RRC Poland. Przedsiębiorcy prowadzą hurtową dystrybucję produktów i rozwiązań IT na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
Listę spółek, które otrzymały zgodę Urzędu na koncentrację zamykają Polskie Koleje Państwowe oraz spółka Trios Dutch Holdings. Decyzja dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, który ma zbudować powierzchnie biurowe, usługowo-handlowe oraz hotel w Poznaniu.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2016, 13:44 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |