Newsletter

UOKiK: zastrzeżenia wobec koncentracji - Neuca i Intra (komunikat)

03.10.2016, 12:06aktualizacja: 03.10.2016, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

UOKiK wydał zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Neuca kontroli nad spółką Intra. Transakcja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w maju. Obie spółki zajmują się hurtową sprzedażą wyrobów farmaceutycznych do aptek i szpitali. Koncentracja doprowadzi do przejęcia hurtowni w Warszawie. W lipcu Urząd wydał postanowienie o przejściu postępowania do drugiej fazy, ponieważ istniało uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji. W trakcie postępowania przeprowadzono badanie rynku, które objęło kilkudziesięciu konkurentów uczestników koncentracji.

Ze zgromadzonego materiału wynika, że może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku, obejmującym obszar o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni. Zagrożenie wynika przede wszystkim z obecnej siły rynkowej Neuki. W tej chwili posiada ona największy udział na tym terenie, a po transakcji siła spółki dodatkowo wzrośnie i znacznie przekroczy poziom 40 proc., z którym prawo antymonopolowe wiąże posiadanie pozycji dominującej.

Przyjęcie lokalnego rynku jako obszaru o promieniu do 110 kilometrów od przejmowanej hurtowni wynika z faktu, że na takim obszarze realizowana jest większość sprzedaży poszczególnych uczestników koncentracji i ich konkurentów. Zatem na nim Intra konkuruje z Neucą.

Jednocześnie analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku hurtowej sprzedaży leków do szpitali, który ma zasięg krajowy.

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postepowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2016, 12:06
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii