Newsletter

UOKiK: Zgody na koncentracje - osiem decyzji (komunikat)

07.07.2016, 12:33aktualizacja: 07.07.2016, 12:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Ubezpieczenia, energetyka, obrót wierzytelnościami, produkcja mleczarska, przetwórstwo rybne – to branże, których dotyczą niedawne decyzje Prezesa UOKiK w sprawach kontroli koncentracji.

Pierwsza z decyzji to zgoda na przejęcie przez LC Corp kontroli nad spółką Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie. Koncentracja dotyczy krajowego rynek ubezpieczeń na życie.

UOKiK wyraził również zgodę na przejęcie przez PGNiG Termika kontroli nad Spółką Energetyczną „Jastrzębie”. Przedsiębiorcy zajmują się przede wszystkim produkcją energii elektrycznej i cieplnej.

Kolejne dwie decyzje dotyczą zgody na przejęcia przez fundusze private equity wchodzące w skład grupy kapitałowej Abris, która zajmuje się inwestycjami w przedsiębiorstwa średniej wielkości w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwszy z nich - SCRM Holdings może przejąć spółkę Industrial Division, która działa na europejskim rynku wynajmu taboru kolejowego. Zgodę otrzymał także Emest Investments, który przejmie kontrolę nad spółką GetBack. Koncentracja dotyczy m.in. krajowego rynku obrotu wierzytelnościami.

Urząd zgodził się również na trzy transakcje pomiędzy spółdzielniami mleczarskimi. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol może połączyć się ze Spółdzielnią Mleczarską Sudowia, a Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Sierpc ze Spółdzielnią Mleczarską Żuromin. W wyniku koncentracji na rynku pozostaną SM Mlekpol oraz OSM Sierpc. Trzecia decyzja dotyczy przejęcia przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita części mienia Zakładu Mleczarskiego w Łaszczowie.

Zielone światło na koncentrację otrzymali przedsiębiorcy działający na rynku przetwórstwa rybnego. Lisner przejmie Nordfish-Foodmark. Obie spółki zajmują się m.in. przetwórstwem rybnym (m.in. śledzi, makreli, szprotów, tuńczyka), oraz wytwarzaniem produktów rybnych. W trakcie postepowania Urząd przeprowadził analizę rynku i zwrócił się z prośba o opinię do największych odbiorców produktów uczestników koncentracji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2016, 12:33
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ