Newsletter

UOKiK: zgody na koncentracje - sześć decyzji (komunikat)

02.09.2016, 13:53aktualizacja: 02.09.2016, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Otwarte fundusze emerytalne, budowa mieszkań, produkcja wyrobów węglopochodnych, sprzęt medyczny, obsługa wyjazdów służbowych – to branże, których dotyczą niedawne decyzje Prezesa UOKiK w sprawach kontroli koncentracji

Pierwsza z opisywanych koncentracji to przejęcie przez Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne (Aegon PTE) części mienia Nordea Powszechne Towarzystwo Emerytalne (Nordea PTE). Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest zarządzanie otwartym funduszem emerytalnym (Aegon OFE, Nordea OFE). W ramach transakcji Aegon PTE przejmie zarządzanie Nordea OFE oraz nabędzie związane z nim składniki materialne i niematerialne Nordea PTE (m.in. know-how, bazy danych i archiwa). Docelowo, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego nastąpi likwidacja Nordea OFE, w efekcie której członkowie Nordea OFE zostaną przeniesieni do Aegon OFE.

Zielone światło otrzymały również spółki: MS Waryński Development i Polnord. Uczestnicy transakcji prowadzą działalność deweloperską. Będą mogli powołać wspólnego przedsiębiorcę, który wybuduje budynki mieszkalne przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie.

Prezes UOKiK wydał także zgodę na przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Towarzystwo Finansowe Silesia wspólnej kontroli nad Wałbrzyskimi Zakładami Koksowniczymi Victoria. Przejmujący przedsiębiorcy są w całości kontrolowani przez Skarb Państwa. Ich działalność polega na wspieraniu restrukturyzacji i rozwoju polskich przedsiębiorstw. Przejmowana spółka zajmuje się przede wszystkim produkcją i sprzedażą koksu oraz produktów węglopochodnych. Po dokonaniu transakcji ARP i TF Silesia przejmą również kontrolę nad Zakładem Usług Energetycznych epeKoks, który należy do Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria.

Kolejna zgoda to przejęcie przez Varian Medical Systems International kontroli nad VRT Polska. Pierwsza ze spółek prowadzi głównie działalność w zakresie sprzedaży, instalacji, usług serwisowych i utrzymania urządzeń medycznych i związanego z nimi oprogramowania do leczenia nowotworów oraz innych schorzeń za pomocą radioterapii. VRT Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności. Po dokonaniu transakcji będzie zajmowała się przede wszystkim sprzedażą i serwisowaniem urządzeń (systemów) do radioterapii, które są produkowane przez spółki należące do Grupy kapitałowej Varian Medical Systems.

Ponadto WPEF VI Holding V może przejąć kontrolę nad Kredyt Inkaso. Przejmująca spółka jest podmiotem zależnym funduszu inwestycyjnego Waterland Private Equity Fund VI, który zajmuje się inwestycjami w przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach. Kredyt Inkaso prowadzi działalność w zakresie zarządzania i obrotu wierzytelnościami oraz świadczenia usług powiązanych, m.in. faktoringowych. Planowana transakcja polega na nabyciu w formie publicznej oferty przejęcia akcji Kredyt Inkaso.

Ostatnia z opisywanych decyzji dotyczy przejęcia przez eTravel kontroli nad Fly Away. Przedsiębiorcy specjalizują się w obsłudze podróży służbowych.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.09.2016, 13:53
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ