Newsletter

URSUS SA ujawnienie informacji poufnej, której ujawnienie zostało opóźnione

27.06.2014, 13:12aktualizacja: 27.06.2014, 13:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 24/2014

Działając na podstawie art. 57 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. 09.185.1439 ze zm.) Zarząd Ursus S.A. w Lublinie przekazuje do publicznej wiadomości informację poufną, której ujawnienie zostało opóźnione na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 i 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie rodzaju informacji, które mogą naruszyć słuszny interes Emitenta, oraz sposobu postępowania Emitenta w związku z opóźnieniem przekazania do publicznej wiadomości informacji poufnych (Dz.U.2006.67.476 ze zm.).

Informacja poufna przekazana w dniu 6 marca 2014r., której podanie do wiadomości publicznej zostało opóźnione, brzmiała następująco:

"Zarząd URSUS S.A. na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1382 ze zm.), a także § 2 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2006 roku w sprawie rodzaju informacji, które mogą naruszyć słuszny interes emitenta, oraz sposobu postępowania emitenta w związku z opóźnianiem przekazania do publicznej wiadomości informacji poufnych (Dz.U. Nr 67, poz. 476 ze zm.), informuje, że opóźnia obowiązek przekazania do wiadomości publicznej informacji, powziętej w dniu 5 marca 2014r., tj. natychmiast gdy stało się to możliwe, o złożeniu wszystkich podpisów ze strony METALS AND ENGINEERING CORPORATION (METEC) OF THE FEDERAL DEMOCRATIC REPUBLIC OF ETHIOPIA, tj. o zawarciu umowy na dostawę ciągników, wyposażenie centrów serwisowych oraz dostawę części zamiennych do ciągników, która zastąpiła umowę, o której Emitent informował w raporcie bieżącym nr 24/2013 z dnia 24 września 2013r.

Na podstawie zawartej umowy Emitent dostarczy odbiorcy 3.000 ciągników w formie SKD i CKD, partiami w dwóch fazach (pierwsza faza 1.496 sztuk, druga faza 1.504 sztuk), a także zapewni wyposażenie centrów serwisowych oraz części zamienne do ciągników. Pierwsze partie dostaw ciągników z pierwszej fazy umowy powinny rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca 2014r. Przed rozpoczęciem dostaw ciągników Emitent zapewni wyposażenie co najmniej jednego centrum serwisowego odbiorcy. Na podstawie zawartej umowy Emitent przeprowadzi także szkolenia personelu odbiorcy oraz zapewni mu wsparcie techniczne w niezbędnym zakresie. W pierwszej fazie Emitent dostarczy odbiorcy ciągniki o mocy 50, 80, 110, 140 i 180 koni mechanicznych. Rozpoczęcie drugiej fazy realizacji umowy oraz jej szczegóły strony uzgodnią najpóźniej do dnia 1 marca 2015 r.

W związku z zawarciem umowy na dostawy ciągników strony przewidują także nawiązanie współpracy w zakresie dostaw maszyn i narzędzi rolniczych.

Łączna wartość umowy ustalona na dzień jej zawarcia wynosi 90.000.000 dolarów amerykańskich, wartość pierwszej fazy sprzedawanych ciągników, części zamiennych i frachtu wynosi 49.999.998,00 dolarów amerykańskich.

Płatność za towary będące przedmiotem umowy w pierwszej fazie będzie dokonana zgodnie z warunkami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej z dnia 25 lutego 2014 (Umowa kredytowa) oraz z warunkami porozumień zawartych pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwo Finansów i Rozwoju Gospodarczego Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii lub jego upoważnionego przedstawiciela w ciągu 30 dni od wejścia w życie umowy o kredyt. Płatność zostanie dokonana w formie 30% zaliczki przed rozpoczęciem dostaw, 60% łącznej ceny zostanie zapłacone po wystawieniu dokumentów przewozowych, natomiast pozostałe 10 % ceny zostanie zapłacone po podpisaniu protokołów odbioru sprzedanych ciągników i części zamiennych.

Sposób płatności za towary będące przedmiotem umowy w drugiej fazie strony ustalą po zrealizowaniu dostaw z pierwszej fazy umowy.

Prawem regulującym stosunki stron związane z zawartą umowa jest prawo Szwajcarskie. Ewentualne spory mogące powstać w związku z umową strony poddały pod rozstrzygnięcie arbitrażowe Izby Handlowej w Zurychu.

Pozostałe warunki umowy nie które odbiegają od warunków powszechnie stosowanych w tego typu umowach.

Zawarta przez Emitenta umowa wchodzi w życie w terminie 15 dni od daty ratyfikacji umowy zawartej 25 lutego 2014 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej.

Zawarta umowa została uznana za znaczącą ze względu na fakt, iż wartość jej przedmiotu przekracza 10% kapitałów własnych Emitenta.

Powodem podjęcia przez Emitenta decyzji o opóźnieniu przekazania do publicznej wiadomości informacji o zawarciu powyższej umowy jest fakt, iż wejście w życie zawartej umowy uzależnione jest od ratyfikacji i wejścia w życie umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii.

Ujawnienie faktu zastąpienia zawartej umowy nową umową, której wejście w życie zostało odroczone w czasie, przed spełnieniem się okoliczności powodujących jej wejście w życie naruszyłoby słuszny interes Spółki i tym samym jej akcjonariuszy. Ochrona słusznych interesów Spółki w niniejszym przypadku polega w szczególności na minimalizacji ryzyka negatywnego odbioru przez dotychczasowych partnerów i głównych dostawców Spółki informacji o zastąpieniu jednego z istotniejszych kontraktów Spółki, kontraktem, który jeszcze nie obowiązuje. Nie bez znaczenia jest także chęć uniknięcia przez Emitenta prób wpływania przez konkurencję na wycofanie się drugiej strony z zawartej umowy lub chęć zmiany jej postanowień. Sytuacja taka mogłaby jednocześnie spowodować wprowadzenie w błąd inwestorów nabywających papiery wartościowe Spółki, nie będących w stanie właściwie określić prawdopodobieństwa pełnej realizacji umowy i jej znaczenia dla Spółki. Zbyt wczesne przekazanie ww. informacji wpłynęłoby także negatywnie na pozycję konkurencyjną Emitenta w branży maszyn rolniczych w Polsce i na rynkach zagranicznych. Nie jest wskazane, aby Emitent ujawnił, że zastąpił dotychczasową znacząca umowę umową jeszcze nieobowiązującą.

Zarząd URSUS S.A. zapewnia jednocześnie, że zachowa w poufności opóźnioną do ujawnienia informację poufną oraz gwarantuje, iż odroczenie przekazania informacji nie wprowadzi w błąd opinii publicznej, ponieważ Spółka poda pełną informację dotyczącą zawartej umowy w dniu jej wejścia w życie, tj. niezwłocznie po upływie okresu, w którym jej ujawnienie mogłoby negatywnie wpłynąć na relacje z partnerami biznesowymi Spółki i realizację zawartych umów, a także na pozycję konkurencyjną Emitenta. Publikacja ww. informacji we wskazanej dacie nie pokrzyżuje także zamiarów Emitenta związanych z innymi planowanymi przedsięwzięciami biznesowymi związanymi z umową."

W nawiązaniu do wyżej cytowanego raportu, Zarząd Ursus S.A. informuje, iż w dniu 27.06.2014r. Emitent otrzymał na rachunek bankowy kwotę zaliczki w wysokości 14.999.999,40 dolarów amerykańskich (wyrażonej w 45 379 498,18 złotych polskich), stanowiącą 30% wartości pierwszego etapu ww. umowy (łączna wartość umowy wynosi 90.000.000 dolarów amerykańskich). Kwota zaliczki stanowi równowartość 30% wartości pierwszej fazy sprzedawanych ciągników, części zamiennych i frachtu. Kwota ta została wypłacona przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), w ramach umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej. Kolejna płatność stanowiąca 60% łącznej ceny zostanie wypłacona przez BGK po wystawieniu dokumentów przewozowych, dotyczących pierwszej fazy sprzedawanych ciągników i części zamiennych, natomiast pozostałe 10 % ceny zostanie zapłacone po podpisaniu protokołów odbioru sprzedanych ciągników i części zamiennych.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi abs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2014, 13:12
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii