Newsletter

W Karpaczu podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce zawodów EuroSkills

09.09.2021, 14:32aktualizacja: 09.09.2021, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu podpisano w środę list intencyjny ws. organizacji w Polsce w 2027 roku zawodów EuroSkills, promujących umiejętności zawodowe z różnych dziedzin.

Jak wyjaśnił dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, inicjatora powstania listu, EuroSkills i WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, które można porównać do „igrzyska w różnych branżach zawodowych”.

„Młodzi ludzie do 22 roku życia, obojętnie czy są ze szkół, czy są studentami, czy już pracują, spotykają się co dwa lata naprzemiennie, na zawodach europejskich i na zawodach światowych, i rozgrywają zawody w ponad 60 różnych branżach, takich jak gotowanie, florystyka, stolarka, aż po nowoczesne branże, jak cyberbezpieczeństwo, mechatronika, chmura obliczeniowa, przemysł 4.0, robotyka mobilna” – mówił dr Poszytek.

Dodał, że w zawodach, które odbywają się już od 70 lat uczestniczy ponad 85 krajów. Natomiast Polska dołączyła do tego grona relatywnie niedawno. Dopiero Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – jak wyjaśniał dr Poszytek - „stworzyła pewną masę krytyczną”, która sprawiała, że od czterech lat młodzi Polacy uczestniczą w zawodach.

Dyrektor Agencji Erasmus+ zauważył, że dwa lata temu w rosyjskim Kazaniu na mistrzostwach świata polski zawodnik spod Gorzowa Wielkopolskiego, Maciej Pisarek, zdobył srebrny medal, został wicemistrzem świata w gotowaniu. Zawodnik ten, według relacji dr. Poszytka, kończy w tej chwili bardzo prestiżową francuską szkołę kulinarną w Londynie; czekają na niego oferty pracy w najlepszych restauracjach na świecie, ale on chce przyjechać do Polski i dzielić się swoim doświadczeniem z innymi.

„Potężna sprawa, poszczególne kraje rywalizują, żeby wypromować tego typu zawody. W 2025 roku zawody światowe będą odbywać się w Lionie we Francji i prezydent Emmanuel Macron osobiście zaangażował się w to, aby się tam odbyły” – podkreślił dr Poszytek.

Oficjalnie zostały już tylko dwie kandydatury do organizacji EuroSkills 2027 – Polska i Niemcy. List intencyjny w Karpaczu podpisali poza Poszytkiem: dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dr Bianka Siwińska, oraz prezes DMG Mori Polska Marek Osiński. Agencja Erasmus+ zapowiada sukcesywne poszerzanie grona sygnatariuszy.

W Karpaczu trwa XXX edycja Forum Ekonomicznego. W konferencji uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Organizatorzy przewidzieli ok. 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Hasłem tegorocznego kongresu jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Forum kończy się w czwartek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2021, 14:32
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.