Newsletter

W których miastach najłatwiej o nieruchomości z najwyższej półki?

29.03.2024, 11:23aktualizacja: 29.03.2024, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Getty Images
Getty Images
Poszukujący nieruchomości o najwyższym standardzie mogą liczyć głównie na oferty w dużych ośrodkach miejskich. Według danych Otodom Analytics aż 85% ogłoszeń dotyczących tego segmentu znajduje się bowiem w pięciu miastach: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. A ceny najbardziej luksusowych nieruchomości potrafią przekroczyć nawet 100 tys. zł/mkw.

Poszukując ofert nieruchomości, często można natknąć się na określenia „apartament”, „luksusowy” czy „prestiżowy”. Czym właściwie jest jednak segment premium i co go wyróżnia? Raport „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe” przygotowany przez ThinkCo na podstawie danych Otodom przybliża te kryteria.

Zgodnie z zamieszczoną w nim klasyfikacją jakości, na rynku oprócz „zwykłych” mieszkań znajdziemy dwa rodzaje nieruchomości - o podwyższonym standardzie oraz luksusowe. Pierwsze z nich zapewniają wyższy komfort niż segment popularny, często oferują dodatkowe udogodnienia niespotykane w segmencie popularnym oraz istotnie wyższą jakość wykończeń, a ich cena - zgodnie z wyliczeniami analityków ThinkCo - wynosi co najmniej 130% średniej dla danego miasta.

Natomiast luksusowe apartamenty zapewniają udogodnienia zacierające granice między domem a ekskluzywnym hotelem. Zlokalizowane są w unikalnych lokalizacjach miast, wykończone są w najwyższej jakości materiałami, ich charakterystyczną cechą jest ponadstandardowa wielkość oraz wysokość i rozkład pomieszczeń. Ich nabywcy muszą się z liczyć z kosztem wynoszącym co najmniej 180% średniej dla danej lokalizacji.

Nawet ponad 100 tys. zł/mkw. w Warszawie

W którym mieście poszukujący nieruchomości z najwyższej półki mają największy wybór? Jak można byłoby się spodziewać - w Warszawie. Dane Otodom pokazały, że w stolicy koncentruje się bowiem blisko 30% wszystkich ofert luksusowych i tych o podwyższonym standardzie. Do najbardziej atrakcyjnych dzielnic dla takich inwestycji należą Powiśle i południowa część Śródmieścia oraz centralne obszary miasta z wysokim udziałem zabudowy historycznej takie jak Żoliborz, Mokotów czy Ochota.

Ceny takich nieruchomości znacznie przewyższają średnią warszawską cenę za mkw. W lutym za mkw. lokalu z rynku deweloperskiego w stolicy trzeba było zapłacić ponad 16,5 tys. zł. Najdroższe było Śródmieście ze średnią ceną przekraczającą 25,8 tys. zł/ mkw. Za luksus trzeba jednak dopłacić sporo więcej. W Śródmieściu najbardziej luksusowe mieszkania przekraczają nawet cenę 100 tys. zł/mkw.

Co ciekawe, w niedalekiej Łodzi sytuacja na rynku takich nieruchomości prezentuje się zupełnie inaczej. Jak wynika z raportu w większości miast widoczna jest korelacja pomiędzy wielkością danego ośrodka a odsetkiem mieszkań o wyższym standardzie. Łódź jest wyjątkiem, a do segmentu tego zaliczyć można jedynie 5% całej oferty dostępnej w tym mieście.

„W ostatnim półroczu oferta mieszkań deweloperskich w Łodzi znacznie wzrosła. Łódzki rynek plasuje się w czołówce pod względem liczby nowych wprowadzeń, głównie w segmencie popularnym. Stąd może wynikać niski udział lokali o podwyższonym standardzie i luksusowych w ofercie. Nie bez znaczenia jest także bliskość Warszawy. Stolica pod wieloma względami może być atrakcyjniejsza dla inwestorów, którzy decydują się na budowę luksusowych mieszkań” - podkreśla Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Malowniczy widok kosztuje

Na polskiej mapie nieruchomości o najwyższym standardzie mocną pozycję zajmuje Trójmiasto. W Gdańsku i w Gdyni łącznie skupia się 27% wszystkich ofert luksusowych apartamentów dostępnych w 15 analizowanych na potrzeby raportu miastach. Sama 250-tysięczna Gdynia oferuje 17% ogłoszeń mieszkań z najwyższej półki.

„Oprócz wysokiego standardu samego budynku, lokalizacji i udogodnień dla uznania danej inwestycji za luksusową kluczowy jest widok z okna. Dlatego nie dziwi fakt, że w pasie nadmorskim znajdziemy wysoki odsetek takich nieruchomości. To często domy lub mieszkania, które przez właścicieli są traktowane jako mieszkania wakacyjne” - zaznacza Karolina Klimaszewska.

Średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania w Trójmieście kształtuje się na poziomie ok. 15,1 tys. zł. Natomiast w segmencie luksusowym często przekracza 45 tys. zł/mkw.

Mniej luksusu na wschodniej ścianie Polski

Na przeciwnym biegunie plasują się miasta ściany wschodniej - Lublin i Białystok. W stolicy województwa lubelskiego luksusowe oferty stanowią zaledwie 0,1% całej dostępnej oferty, a te o podwyższonym standardzie niecałe 3,5%. Podobnie jest w Białymstoku, gdzie takie ogłoszenia dotyczyły łącznie niecałych 4% mieszkań.

„Inwestorzy kierujący swoją ofertę do zamożnych grup odbiorców chętniej wybierają największe aglomeracje miejskie takie Warszawa, Kraków czy Wrocław lub te atrakcyjne turystycznie, z malowniczymi widokami jak Trójmiasto. Warto jednak zauważyć, że segment nieruchomości o podwyższonym standardzie i premium wciąż rozwija się i prawdopodobnie w przyszłości będzie rósł także w innych miastach” - podsumowuje Karolina Klimaszewska.

Więcej informacji w raporcie „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

* wg danych za styczeń 2024 r.

KONTAKT:

Ewa Tęczak

Otodom PR Lead

tel. +48 664 088 220

e-mail: ewa.teczak@olx.pl

Biuro Prasowe Otodom

Anna Kruszewska

tel. +48 574 786 059

Magdalena Kuzmecka

tel. +48 667 213 591

e-mail: otodom@linkleaders.pl

Źródło informacji: Otodom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2024, 11:23
Źródło informacji Otodom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ