Newsletter

W Polanicy-Zdroju obradował XXIX Kongres Uzdrowisk Polskich

12.10.2023, 14:08aktualizacja: 12.10.2023, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
„Uzdrowiska jako polski markowy produkt narodowy” pod taką nazwą w dniach 19-21 września 2023 r. w Polanicy-Zdroju obradował XXIX Kongres Uzdrowisk Polskich.

Głównym organizatorem tegorocznego kongresu było Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie” oraz Miasto Polanica-Zdrój.

Problematyka kongresu dotyczyła m.in. kwestii związanych ze współczesną rolą uzdrowisk w rozwoju miejscowości, regionu i kraju oraz pozwoliła na zdefiniowanie roli uzdrowisk w sytuacjach kryzysowych, a szczególnie w czasie dekoniunktury gospodarczej czy pojawiających się pandemii. O kwestiach lecznictwa uzdrowiskowego, turystyki uzdrowiskowej oraz polityki zdrowotnej dyskutowali przedstawiciele samorządów, administracji rządowej i przedsiębiorców, a także eksperci z kraju i zagranicy.

Podczas XXIX Kongresu Uzdrowisk Polskich wskazane zostały zagadnienia w ramach których Organizatorzy przygotują wystąpienia do odpowiednich resortów i instytucji. W szczególności dotyczą one: podjęcia działań zmierzających do opracowania rządowego programu wsparcia uzdrowisk; podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia pilnych zmian w Ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w odniesieniu do nałożenia na inkasentów obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej; podjęcia wspólnych działań w sprawie uruchomienia i sfinansowania programu rozpoznania geologicznego kraju w zakresie poszukiwania i udostępniania wód leczniczych i termalnych dla celów balneologicznych oraz rekreacyjno-leczniczych; podjęcia wspólnych działań w celu uregulowania cen energii elektrycznej i gazu dla gmin i podmiotów uzdrowiskowych; podjęcia działań dotyczących przygotowania kompleksowych rozwiązań finansowania polityki senioralnej w gminach; ukierunkowania działań na pozyskanie środków finansowych gwarantujących dostosowanie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego do wymogów w zakresie dostępności, cyfryzacji i jakości w ochronie zdrowia; podjęcia wspólnych działań w celu zagwarantowania bezpieczeństwa rozwoju i funkcjonowania gmin i świadczeniodawców uzdrowiskowych oraz ścisłej współpracy środowiska uzdrowiskowego i bieżące monitorowanie proponowanych zmian systemowych w celu uniknięcia zagrożeń.

Podczas paneli kongresowych podjęto próbę określenia współczesnej roli uzdrowisk w rozwoju miejscowości, regionu i kraju. Moderatorem pierwszego panelu był dr Jan Golba (prezes zarządu SGU RP). W dyskusji panelowej uczestniczyli: Anna Sójka (wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), Teresa Buczak (dyrektor zarządzająca Polskiej Organizacji Turystycznej), Paweł Skrzywanek (p.o. dyrektora SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”) oraz Paweł Stelmach (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Turystyki i Rekreacji).

Analiza warunków funkcjonowania uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego w wybranych krajach europejskich stanowiła temat drugiego panelu kongresowego. Przy moderacji Alicji Piwowar (zastępcy Burmistrza Gminy Lądek-Zdrój) w dyskusji panelowej głos zabierali m.in.: dr Janka Zálešáková (wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji Uzdrowiskowej przy Ministerstwie Zdrowia Republiki Słowackiej), Frank Hix (burmistrz Bad Sooden Allendorf, Niemcy), Jens Lüdecke (przewodniczący zarządu Miasta Bad Sooden Allendorf ds. Turystyki i Uzdrowiska, Niemcy) oraz mgr inż. Kateřina Kaufmannová, (dyrektor przedsiębiorstwa Janské Lázně w Czechach).

Drugi dzień XXIX Kongresu Uzdrowisk Polskich rozpoczął się od panelu trzeciego z tematem: „Współczesne wyzwania lecznictwa uzdrowiskowego”. W tym panelu lek. med. Aleksandra Sędziak (konsultant krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej) próbowała odpowiedzieć na pytanie: Reforma lecznictwa uzdrowiskowego – zagrożenie czy szansa (a może konieczność)? A Wojciech Stelmaszak (dyrektor Progress Consulting) przedstawił praktyczne aspekty realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych na działania proekologiczne dla gmin i przedsiębiorstw uzdrowiskowych.

Na temat wyzwań i możliwości rozwoju turystyki zdrowotnej w czasach niepewności dyskutowali uczestnicy panelu czwartego. Wystąpienie wprowadzające przedstawiła dr hab. Diana Dryglas (profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), która była zarazem moderatorem panelu. W formie zdalnej uczestniczyło dwóch panelistów: Charles Davidson (współwłaściciel i dyrektor zarządzający Peninsula Hot Springs), który przedstawił wyzwania i szanse rozwoju turystyki termalnej w czasach niepewności z perspektywy globalnej. Natomiast wyzwania i szanse rozwoju turystyki uzdrowiskowej w czasach niepewności z perspektywy krajów Wyszehradzkich (V4) przedstawiła prof. Melanie Kay Smith (Budapest Metropolitan University). W dyskusji panelowej głos zabrali również: Arkadiusz Dawidowski (prezes Europejskiej Fundacji SPA), który z perspektywy polskiej opowiedział o budowaniu odporności biznesu wellness w nowym globalnym porządku gospodarczym. Wynik prac badawczo-rozwojowych i ich wpływ na rozwój zrównoważonej turystyki w polskich uzdrowiskach zaprezentowała Karina Przybyło-Kisielewska (Wiceprezes BRISTOL**** ART & MEDICAL SPA w Busku-Zdroju).

W ramach panelu piątego pn.: „Lecznictwo uzdrowiskowe >>dobrem narodowym<< – najtańsza, najskuteczniejsza profilaktyka i remedium na wielochorobowość społeczeństwa” Beata Krukowska-Bania (dyrektor NZOZ S.U. „Bajka" w Horyńcu- Zdroju) przybliżyła temat roli uzdrowisk w profilaktyce i leczeniu wielochorobowości społecznej, a mgr Bogusława Michalak-Trybus (dyrektor ZRP S.U. "Piast" w Iwoniczy-Zdroju) poruszyła temat naturalnych surowców leczniczych definiowanych przez autora jako krajowe DOBRO NARODOWE oraz ich funkcji i zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym.

Kongres Uzdrowisk Polskich został objęty Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został także dofinansowany przez Polską Organizację Turystyczną w ramach zlecenia nr 713/DWRT/AP/2023.

Tradycyjnie organizowana podczas Kongresu Uzdrowisk Polskich wystawa sprzętu medycznego oraz innowacyjnych rozwiązań dla w zakresie ekologii była okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w tym zakresie.

Patronaty branżowe i medialne: Telewizja Kłodzka, Serwis Rehabilitacja w Polsce, Serwis Forum Biznesu.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.10.2023, 14:08
Źródło informacji Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii