Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównym organizatorem tegorocznego kongresu było Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie” oraz Miasto Polanica-Zdrój.
Problematyka kongresu dotyczyła m.in. kwestii związanych ze współczesną rolą uzdrowisk w rozwoju miejscowości, regionu i kraju oraz pozwoliła na zdefiniowanie roli uzdrowisk w sytuacjach kryzysowych, a szczególnie w czasie dekoniunktury gospodarczej czy pojawiających się pandemii. O kwestiach lecznictwa uzdrowiskowego, turystyki uzdrowiskowej oraz polityki zdrowotnej dyskutowali przedstawiciele samorządów, administracji rządowej i przedsiębiorców, a także eksperci z kraju i zagranicy.
Podczas XXIX Kongresu Uzdrowisk Polskich wskazane zostały zagadnienia w ramach których Organizatorzy przygotują wystąpienia do odpowiednich resortów i instytucji. W szczególności dotyczą one: podjęcia działań zmierzających do opracowania rządowego programu wsparcia uzdrowisk; podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia pilnych zmian w Ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w odniesieniu do nałożenia na inkasentów obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej; podjęcia wspólnych działań w sprawie uruchomienia i sfinansowania programu rozpoznania geologicznego kraju w zakresie poszukiwania i udostępniania wód leczniczych i termalnych dla celów balneologicznych oraz rekreacyjno-leczniczych; podjęcia wspólnych działań w celu uregulowania cen energii elektrycznej i gazu dla gmin i podmiotów uzdrowiskowych; podjęcia działań dotyczących przygotowania kompleksowych rozwiązań finansowania polityki senioralnej w gminach; ukierunkowania działań na pozyskanie środków finansowych gwarantujących dostosowanie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego do wymogów w zakresie dostępności, cyfryzacji i jakości w ochronie zdrowia; podjęcia wspólnych działań w celu zagwarantowania bezpieczeństwa rozwoju i funkcjonowania gmin i świadczeniodawców uzdrowiskowych oraz ścisłej współpracy środowiska uzdrowiskowego i bieżące monitorowanie proponowanych zmian systemowych w celu uniknięcia zagrożeń.
Podczas paneli kongresowych podjęto próbę określenia współczesnej roli uzdrowisk w rozwoju miejscowości, regionu i kraju. Moderatorem pierwszego panelu był dr Jan Golba (prezes zarządu SGU RP). W dyskusji panelowej uczestniczyli: Anna Sójka (wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), Teresa Buczak (dyrektor zarządzająca Polskiej Organizacji Turystycznej), Paweł Skrzywanek (p.o. dyrektora SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”) oraz Paweł Stelmach (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Turystyki i Rekreacji).
Analiza warunków funkcjonowania uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego w wybranych krajach europejskich stanowiła temat drugiego panelu kongresowego. Przy moderacji Alicji Piwowar (zastępcy Burmistrza Gminy Lądek-Zdrój) w dyskusji panelowej głos zabierali m.in.: dr Janka Zálešáková (wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji Uzdrowiskowej przy Ministerstwie Zdrowia Republiki Słowackiej), Frank Hix (burmistrz Bad Sooden Allendorf, Niemcy), Jens Lüdecke (przewodniczący zarządu Miasta Bad Sooden Allendorf ds. Turystyki i Uzdrowiska, Niemcy) oraz mgr inż. Kateřina Kaufmannová, (dyrektor przedsiębiorstwa Janské Lázně w Czechach).
Drugi dzień XXIX Kongresu Uzdrowisk Polskich rozpoczął się od panelu trzeciego z tematem: „Współczesne wyzwania lecznictwa uzdrowiskowego”. W tym panelu lek. med. Aleksandra Sędziak (konsultant krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej) próbowała odpowiedzieć na pytanie: Reforma lecznictwa uzdrowiskowego – zagrożenie czy szansa (a może konieczność)? A Wojciech Stelmaszak (dyrektor Progress Consulting) przedstawił praktyczne aspekty realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych na działania proekologiczne dla gmin i przedsiębiorstw uzdrowiskowych.
Na temat wyzwań i możliwości rozwoju turystyki zdrowotnej w czasach niepewności dyskutowali uczestnicy panelu czwartego. Wystąpienie wprowadzające przedstawiła dr hab. Diana Dryglas (profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), która była zarazem moderatorem panelu. W formie zdalnej uczestniczyło dwóch panelistów: Charles Davidson (współwłaściciel i dyrektor zarządzający Peninsula Hot Springs), który przedstawił wyzwania i szanse rozwoju turystyki termalnej w czasach niepewności z perspektywy globalnej. Natomiast wyzwania i szanse rozwoju turystyki uzdrowiskowej w czasach niepewności z perspektywy krajów Wyszehradzkich (V4) przedstawiła prof. Melanie Kay Smith (Budapest Metropolitan University). W dyskusji panelowej głos zabrali również: Arkadiusz Dawidowski (prezes Europejskiej Fundacji SPA), który z perspektywy polskiej opowiedział o budowaniu odporności biznesu wellness w nowym globalnym porządku gospodarczym. Wynik prac badawczo-rozwojowych i ich wpływ na rozwój zrównoważonej turystyki w polskich uzdrowiskach zaprezentowała Karina Przybyło-Kisielewska (Wiceprezes BRISTOL**** ART & MEDICAL SPA w Busku-Zdroju).
W ramach panelu piątego pn.: „Lecznictwo uzdrowiskowe >>dobrem narodowym<< – najtańsza, najskuteczniejsza profilaktyka i remedium na wielochorobowość społeczeństwa” Beata Krukowska-Bania (dyrektor NZOZ S.U. „Bajka" w Horyńcu- Zdroju) przybliżyła temat roli uzdrowisk w profilaktyce i leczeniu wielochorobowości społecznej, a mgr Bogusława Michalak-Trybus (dyrektor ZRP S.U. "Piast" w Iwoniczy-Zdroju) poruszyła temat naturalnych surowców leczniczych definiowanych przez autora jako krajowe DOBRO NARODOWE oraz ich funkcji i zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym.
Kongres Uzdrowisk Polskich został objęty Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został także dofinansowany przez Polską Organizację Turystyczną w ramach zlecenia nr 713/DWRT/AP/2023.
Tradycyjnie organizowana podczas Kongresu Uzdrowisk Polskich wystawa sprzętu medycznego oraz innowacyjnych rozwiązań dla w zakresie ekologii była okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami w tym zakresie.
Patronaty branżowe i medialne: Telewizja Kłodzka, Serwis Rehabilitacja w Polsce, Serwis Forum Biznesu.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2023, 14:08 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
1MORE prezentuje słuchawki SonoFlow Pro HQ51 - nowy wymiar dźwięku o wysokiej rozdzielczości w bezkonkurencyjnej cenie
Słuchawki nauszne 1MORE SonoFlow Pro HQ51 Over-Ear przełamują bariery w jakości dźwięku, dostarczając wysokiej klasy brzmienie z szeregiem niezawodnych funkcji - a wszystko to w konkurencyjnej cenie.- 11.10.2024, 11:46
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Nie daj się złowić, czyli jak chronić się przed phishingiem?
12 października to Dzień Bezpiecznego Komputera. Warto wykorzystać tę okazję jako pretekst i przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Bo chociaż dużo się o tym mówi i edukuje, to jednak liczba różnego rodzaju oszustw i nadużyć ciągle rośnie. I często sami swoim zachowaniem lub zaniedbaniami ułatwiamy oszustom działanie, a konsekwencje tego mogą być bardzo bolesne.- 11.10.2024, 11:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Currency One
-
Image
OKNOPLAST rozszerza horyzonty - nowa era z drewnianymi oknami premium
Grupa OKNOPLAST, jeden z wiodących producentów okien w Europie, intensyfikuje rozwój w segmencie premium. Do grupy dołączyła właśnie austriacka firma produkująca okna pod marką Hrachowina. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych firm w Europie, działająca od 1908 roku.- 11.10.2024, 11:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: OKNOPLAST