Newsletter

To w Warszawie chcą inwestować. Premiera nowego raportu Antal i Cushman & Wakefield - BEAS

17.11.2023, 11:36aktualizacja: 17.11.2023, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Antal (1)
Antal (1)
Wyniki najnowszego badania Business Environment Assesment Study (BEAS) wskazują, że gotowość do nowych inwestycji wśród firm w 9 badanych miastach wyniosła średnio 92% w 2023 roku. To o 1 punkt procentowy więcej w stosunku do poprzedniej edycji z 2021 roku. 73% decydentów badanych firm deklaruje stworzenie z tego względu nowych miejsc pracy.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assesment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Warszawa natomiast stoi tym inwestycjom na czele - miasto zostało czterokrotnie wyróżnione w rankingu fDI 2023 oceniającym miasta Europy pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Poziom planowanych inwestycji idzie w górę

Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem oraz liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawa została wskazana jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 29% respondentów. To o 6 punktów procentowych więcej niż w roku 2021.

Antal (2)

„Stolica ma ogromny potencjał inwestycyjny, który respondenci badania ocenili na poziomie 7,7 w 10-stopniowej skali. To o 0,5 punktu więcej niż w poprzedniej edycji raportu z 2021 roku. Magnesem dla inwestorów jest m.in. duża dostępność bardzo dobrze wykształconych specjalistów. Warszawa oferuje im możliwość szybkiego rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia” - komentuje Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. Przedsiębiorczości i Dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy, partnera miejskiego BEAS.

Warszawscy pracodawcy będą zatrudniać - ale kogo?

Warszawa jako kluczowe centrum biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w mieście. Aż 75% badanych uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% - twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się, przekonanych jest tylko 9% badanych.

Antal (3)

„Warszawa zdecydowanie stanowi miejsce, gdzie potencjał zatrudnienia kadry jest jednym z najwyższych w tej części Europy. Na pytanie, w jakich obszarach pracodawcy w Warszawie planują zatrudniać, na prowadzenie wysuwają się działy sprzedaży oraz branża IT. W sprzedaży najbardziej pożądanymi specjalistami są w tym momencie e-commerce specjaliści i digital marketing specjaliści. Cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Natomiast w branży IT obserwować można wciąż rosnący popyt na programistów znających Java i .NET, DevOpsów, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, jak i Cloud Security Engineerów” - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Aktywność deweloperów na stołecznym rynku biurowym znacząco spada

W Warszawie, która odpowiada za połowę zasobów biurowych w Polsce, obserwujemy wyraźnie obniżoną aktywność deweloperów. Niższy wolumen powierzchni w budowie jest m.in. rezultatem pandemii, która istotnie wpłynęła na zmianę naszego sposobu pracy i w efekcie poziomu obłożenia biur, a także aktualnej sytuacji ekonomicznej z wysokimi kosztami finansowania i budowy. Jak zatem w obliczu tych wyzwań wyglądają plany najemców? Z raportu wynika, że 40% firm zamierza utrzymać wielkość swoich biur na niezmienionym poziomie, 21% ankietowanych nie posiada jeszcze konkretnej strategii dotyczącej zajmowanej nieruchomości, 17% chciałoby dobrać dodatkową powierzchnię, a tylko 12% rozważa pomniejszenie swojego biura.

Antal (4)

„W 2023 roku na rynek warszawski trafi jedynie 66 000 mkw. nowej powierzchni, a to oznacza, że aktywność deweloperska osiągnie najniższy od 25 lat poziom. Ponadto Warszawa weszła już w okres tzw. luki podażowej, która może potrwać nawet do 2026 roku. Z drugiej strony aktywność najemców wyrażana w liczbie zawieranych transakcji sukcesywnie rośnie, w związku z czym wskaźnik pustostanów utrzymuje tendencję spadkową. Odbudowa popytu jest z pewnością wzmacniana bardziej racjonalizowanym podejściem do pracy zdalnej” - podsumowuje Krzysztof Misiak, Head of Cushman & Wakefield Poland.

O BEAS

Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień www.investmentpotential.pl.

Źródło informacji: Antal

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2023, 11:36
Źródło informacji Antal
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ