Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czesław Warsewicz, który wziął udział w panelu „Krajowy operator logistyczny w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zwrócił uwagę, że polska gospodarka powinna zacząć konkurować na świecie logistyką.
Jak zaznaczył, nasz kraj przestaje być zagłębiem taniej siły roboczej. „I dobrze. Obecnie wszyscy gracze na rynku mają ten sam dostęp do surowca, dlatego należy konkurować innymi elementami, w tym innowacyjnością i funkcją logistyki w gospodarce” – ocenił Warsewicz.
Jego zdaniem kluczowym elementem w tym zakresie powinien być logistyczny łańcuch wartości. „Bez tego elementu Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie będzie mogła być efektywnie wdrażana” - zaznaczył.
Według prezesa PKP Cargo „szybki rozwój polskiej gospodarki i wdrożenie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie będzie możliwe bez powołania krajowego operatora logistycznego i przyznania mu narzędzi do integrowania wszystkich elementów tej struktury logistycznej, żeby w sposób najefektywniejszy, czyli konkurencyjny te produkty dostarczać”.
Podobnego zdania był prof. Mirosław Chaberek z Uniwersytetu Gdańskiego. Według niego narodowy operator logistyczny to jedno z wielu brakujących ogniw polskiego systemu logistycznego.
„Proszę zwrócić uwagę, że trwają obecnie poważne przedsięwzięcia infrastrukturalne, budujemy drogi, rozwija się transport kolejowy, rusza przekop Mierzei Wiślanej - tych inwestycji jest bardzo dużo. Natomiast, aby zrealizować jakikolwiek proces logistyczny potrzebnych jest jeszcze kilka elementów. Jednym z nich jest właśnie narodowy operator logistyczny” – mówił prof. Chaberek.
W ocenie eksperta zadaniem takiego operatora byłoby wspieranie gospodarki nie tylko w zakresie transportu, ale także w zakresie integracji systemów logistycznych. Prof. Chaberek wskazał, że takie kompetencje posiada spółka PKP Cargo, która mogłaby przejąć taką funkcję. Zaznaczył jednak, że zanim to się stanie spółka powinna rozbudować swój potencjał w zakresie zbierania i magazynowania informacji.
Na pytanie o możliwą datę powołania krajowego operatora logistycznego prezes Warsewicz zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie by ją wskazać. Jego zdaniem chodzi raczej o to, aby PKP Cargo mogła „naturalnie przejąć te kompetencje”. Według niego pierwszym krokiem ku temu byłoby stworzenie z PKP Cargo partnera logistycznego, który będzie w sposób naturalny oferował tego typu usługi i „poprzez najlepszą ofertę konkurował z innymi podmiotami”. Według Warsewicza dzięki temu możliwe byłoby dojście do funkcji krajowego operatora logistycznego w sposób ewolucyjny.
Kongres 590 to wydarzenie, którego głównym celem jest promowanie polskiej gospodarki. Swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. W tym roku odbywa się po raz czwarty.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.10.2019, 12:04 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu