Newsletter

Wiadomość z pierwszej ręki: Merus Power otrzymała od eNordic i Lappeenrannan Energia zamówienie na magazynowanie energii o wartości około 15 milionów euro ‒ Nowy system magazynowania energii w akumulatorach wzmocni potencjał sieci energet

22.02.2024, 13:33aktualizacja: 22.02.2024, 13:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/  Merus Power Oyj
PR Newswire/ Merus Power Oyj

HELSINKI, 22 lutego 2024 /PRNewswire/ -- Firma Merus Power podpisała umowę ze spółką typu joint venture ustanowioną przez Skip Wind 5 Oy, fińską spółkę holdingową Ardian Clean Energy Evergreen Fund (ACEEF), i Lappeenrannan Energia Oy, fińskie komunalne przedsiębiorstwo energetyczne, dotyczącą dostawy dużego systemu magazynowania energii w akumulatorach (ang. battery energy storage system - BESS). 38-megawatowy i ponad 40-megawatogodzinny system magazynowania energii wzmocni potencjał fińskiej sieci energetycznej. Projekt ma zostać ukończony do wiosny 2025 roku i będzie zlokalizowany w Lappeenranta, w pobliżu elektrowni Mertaniemi.

Dostarczony przez Merus Power system magazynowania energii w akumulatorach stanowi kompletny pakiet, który zostanie uruchomiony i przetestowany zgodnie z wytycznymi dla testów zatwierdzających fińskiego operatora systemu przesyłowego Fingrid w zakresie magazynowania energii. Udział Merus Power w inwestycji wynosi około 15 milionów euro. Całkowita inwestycja obejmuje dodatkowo lokalną infrastrukturę i długoterminową umowę serwisową, z uwzględnieniem zaangażowania Ardian i Lappeenrannan Energia w rozwój infrastruktury energetycznej w krajach nordyckich. Projekt jest finansowany przez Ardian, wiodący na świecie prywatny dom inwestycyjny, za pośrednictwem funduszu Ardian Clean Energy Evergreen Fund.

Centralną funkcją systemu magazynowania energii jest udział w rynkach rezerwy częstotliwości Fingrid, a tym samym wniesienie wkładu w równoważoną produkcję i zużycie w obrębie sieci energetycznej. „Firma Merus Power zdobyła rozległą wiedzę specjalistyczną w zakresie rynków energii elektrycznej, inteligentnej elektroniki oraz rozpoznawania i zaspokajania potrzeb naszych klientów. Zawarta umowa odzwierciedla sukces naszej strategii i pozycji w branży” - powiedział Kari Tuomala, dyrektor generalny Merus Power.

„Inwestycja w nowy system magazynowania energii w akumulatorach, która jest pierwszą inwestycją w ramach funduszu Ardian, stanowi istotny element naszej strategii realizowanej w Finlandii. Dostrzegliśmy możliwość skalowania fińskiej mocy wiatrowej i połączenia technologii magazynowania energii w akumulatorach w celu stworzenia zrównoważonego i wydajnego systemu energetycznego. Dzięki silnej pozycji i sieci współpracy w krajach skandynawskich oraz doświadczeniu w finansowaniu i obsłudze długoterminowych projektów z zakresu OZE, Ardian posiada potencjał do tego, by w skuteczny sposób wykorzystać tę nową szansę rynkową” - powiedział Benjamin Kennedy, dyrektor zarządzający ds. infrastruktury odnawialnych źródeł energii w Ardian.

Ardian realizuje inwestycje w krajach nordyckich za pośrednictwem swojego partnera operacyjnego eNordic Oy - nordyckiej platformy inwestowania w energię odnawialną.

„Naszym celem jest przywództwo w procesie transformacji nordyckiego systemu energetycznego w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wybraliśmy firmę Merus Power na regionalnego wykonawcę odpowiedzialnego za magazynowanie energii w akumulatorach ze względu na jej doświadczenie i potwierdzone możliwości w tym sektorze” - powiedział Eero Auranne, dyrektor generalny eNordic Oy.

Utrzymanie równowagi między produkcją a zużyciem energii elektrycznej jest coraz bardziej istotne, ponieważ odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, są coraz częściej stosowane w obszarze produkcji energii. Umożliwiający szybkie reagowanie na zapotrzebowanie magazyn energii jest w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie bilansowania sieci energetycznej z milisekundową precyzją, co jest niezbędne dla utrzymania stabilności nowoczesnej sieci elektrycznej.

„Pakiet umowny obejmuje nie tylko system magazynowania energii wyprodukowany w Finlandii, ale także długoterminową umowę serwisową i eksploatacyjną, która zapewnia wysoką dostępność magazynu energii w długiej perspektywie czasowej. Dzięki umowie serwisowej i eksploatacyjnej, wraz z powiązanym zdalnym sterowaniem i usługą w chmurze, możemy zaoferować naszym klientom jeszcze większą niezawodność operacyjną oraz wystarczające środki konserwacji i monitorowania, aby zapewnić długowieczność inwestycji” - powiedział Markus Ovaskainen, dyrektor ds. sprzedaży w Merus Power.

Informacje o Merus Power

Merus Power to firma technologiczna, która umożliwia budowanie zrównoważonej przyszłości, wydajnej pod względem energetycznym. Projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania elektrotechniczne, takie jak magazyny energii, rozwiązania w zakresie jakości dostaw energii oraz usługi odpowiadające na zapotrzebowanie na energię odnawialną i potrzeby przemysłowe. Dzięki skalowalnej technologii umożliwia zwiększanie ilości energii odnawialnej w sieciach elektrycznych i poprawia wydajność energetyczną społeczeństwa. Jest krajowym innowacyjnym specjalistą w dziedzinie inżynierii elektrycznej. Prowadzi też działalność na globalnych i szybko rozwijających się rynkach. Pracownicy firmy reprezentują uznaną na całym świecie specjalistyczną wiedzę inżynieryjną. Obroty Merus Power w 2023 roku wyniosły 29,0 mln euro, a symbol giełdowy firmy na Nasdaq First North Growth Market Finland to MERUS www.meruspower.com.

ARDIAN

Ardian jest wiodącym na świecie prywatnym domem inwestycyjnym, zarządzającym aktywami o wartości 160 mld dolarów w imieniu ponad 1560 klientów na całym świecie. Rozległe doświadczenie firmy, obejmujące Private Equity, Real Assets i Credit, pozwala oferować szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych i elastycznie reagować na zróżnicowane potrzeby naszych klientów. Dzięki Ardian Customized Solutions tworzone są portfele na zamówienie, które pozwalają klientom instytucjonalnym ustalić dokładną kombinację wymaganych aktywów i uzyskać dostęp do funduszy zarządzanych przez wiodących sponsorów zewnętrznych. Private Wealth Solutions oferuje dedykowane usługi i rozwiązania w zakresie dostępu dla prywatnych banków, firm rodzinnych i prywatnych inwestorów instytucjonalnych na całym świecie. Główną grupę akcjonariuszy Ardian tworzą jej pracownicy, dlatego firma kładzie duży nacisk na rozwój pracowników i wspiera kulturę współpracy opartej na zbiorowej inteligencji. Zatrudnia ponad 1050 pracowników w 19 oddziałach w Europie, obu Amerykach, Azji i na Bliskim Wschodzie, którzy są mocno zaangażowani w zasady odpowiedzialnego inwestowania i są zdeterminowani, aby uczynić finanse siłą napędową dobrobytu społecznego. Celem firmy jest osiąganie doskonałych wyników inwestycyjnych w połączeniu z zachowaniem wysokich standardów etycznych i odpowiedzialności społecznej. Ardian inwestuje we wszystko, co ma, w budowanie firm, które przetrwają. ardian.com

ENORDIC

eNordic to pierwsza skandynawska platforma zrównoważonej energii, utworzona w ramach partnerstwa pomiędzy Ardian, wiodącym na świecie prywatnym domem inwestycyjnym, a czołowymi krajowymi menedżerami branżowymi. Dzięki lokalnemu, odpowiedzialnemu i elastycznemu podejściu inwestycyjnemu, eNordic umożliwia transformację sektora energetycznego poprzez długoterminowe partnerstwa z podmiotami, które rozwijają lub obsługują projekty zrównoważonej energii w krajach nordyckich. eNordic inwestuje w możliwości związane z energią wiatrową, biomasą, energią wodną i ciepłownictwem, a także w tradycyjne aktywa energetyczne, które szczególnie nadają się do zrównoważonego przekształcania lub zarządzania. eNordic ma siedzibę w Szwecji i Finlandii, a jej lokalne zespoły funkcjonują w całym regionie nordyckim. enordic.fi

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1998592/Merus_Power_Oyj_Logo.jpg 

Źródło: Merus Power Oyj

KONTAKT:

Kari Tuomala

dyrektor generalny Merus Power,

e-mail: kari.tuomala@meruspower.com 

Jonna Kannosto

dyrektor ds. marketingu i komunikacji Merus Power

e-mail: jonna.kannosto@meruspower.com 

tel. +358443578320

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2024, 13:33
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ