Newsletter

Wierzejki mogą domagać się odszkodowania. Mięso sfałszowane poza Polską [opinie prawników]

05.09.2013, 17:30aktualizacja: 05.09.2013, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Partia mięsa wieprzowego pochodząca z "Wierzejek", którą zakwestionowali Rosjanie, została sfałszowana poza granicami Polski - poinformował PAP Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Przewoźnikiem była łotewska firma wynajęta przez odbiorcę towaru z Moskwy - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii.

-Jeżeli za fałszowanie plomb i podmianę transportu mięsa odpowiada pośrednik pomiędzy zakładem Wierzejki a rosyjskimi odbiorcami to od pośrednika można domagać się rekompensaty za poniesione straty finansowe. Odpowiedzialność taka mogłaby pokryć bezpośrednie straty w wyniku wstrzymania eksportu do Rosji oraz tzw. utracone korzyści – tłumaczy mec. Sebastian Pietrzyk, wspólnik w kancelarii Pietrzyk Orzechowski Wójtowicz.

Zakład Mięsny Wierzejki od początku stanowczo podkreślał, że zakwestionowane przez Rosjan mięso, które pochodziło z Hiszpanii nie było w Wierzejkach pakowane i nie należy do Wierzejek. Spółka zgłosiła sprawę do prokuratury.

- Działania Zakładu Mięsnego Wierzejki, polegające na pełnej współpracy ze służbami weterynaryjnymi są najlepszym możliwym działaniem w tej sytuacji. Producent informował odpowiednie służby o swojej determinacji, aby zaistniałe problemy wyjaśnić w możliwie jak najszybszy i zarazem transparentny sposób – mówi Jarosław Belowski, adwokat w kancelarii Bochnacki Bojanowski Hipsz i Wspólnicy.

Współpracę handlową i gospodarczą z Rosją reguluje Porozumienie o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską a Federacją Rosyjską, rozszerzone na nowe państwa członkowskie Protokołem podpisanym w 2004 r. w Luksemburgu. W sierpniu 2012 r. Rosja uzyskała członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO), której zadaniem m. in. jest liberalizacja handlu pomiędzy członkami tej organizacji. W grudniu 2007 r. Inspekcja Weterynaryjna Rzeczpospolitej Polskiej i Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego podpisały Memorandum o warunkach dostaw produktów pochodzenia zwierzęcego do Federacji Rosyjskiej.

- Niestety, zapisy powyższego Memorandum są bardzo restrykcyjne. Między innymi upoważniają stronę rosyjską do atestowania polskich zakładów mięsnych, które chcą eksportować swoje produkty na teren Federacji Rosyjskiej. Stosowanie tych przepisów w praktyce budzi kontrowersje, zwłaszcza po stronie polskiej. Lista zakładów posiadające uprawnienia eksportowe jest ograniczona – tłumaczy mec. Belowski.

Zdaniem mec. Belowskiego strona rosyjska niejednokrotnie reaguje w sposób nieadekwatny do skali stwierdzonych naruszeń, tak jak to miało miejsce w sprawie eksportu mięsa z Zakładów Wierzejki. Pojawiają się również opinie, z których wynika, iż takie działania stanowią próbę ochrony rosyjskiego rynku przed towarami spoza jej granic, a także mają na celu pobudzenie wewnętrznej produkcji tego kraju.

zlec zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2013, 17:30
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ