Pobierz materiał i Publikuj za darmo
GIIN jako pierwszy opracował metodologię szacowania wielkości rynku inwestycji typu impact. W 2020 r. pod zarządzaniem około 1700 organizacji było 715 mld USD aktywów, dziś jest to już 1,164 biliona USD aktywów zarządzanych przez ponad 3 tysiące organizacji.
Weronika Achramowicz, partner w Baker McKenzie Polska zwraca uwagę: „Nadal jest to stosunkowo niewielka kwota biorąc pod uwagę globalną wartość wszystkich AUM, lecz warto podkreślić, że rynek rośnie o kilkadziesiąt procent rocznie. Tradycyjne fundusze private equity dołączają do trendu inwestowania w formule impact, a to oznacza, że będziemy obserwować dalszy dynamiczny wzrost tego sektora”.
Inwestycje typu impact posiadają określoną specyfikę. Intencjonalność oznacza, że są dokonywane tylko w takie podmioty, których podstawowa działalność przyczynia się do pozytywnej zmiany środowiskowej lub społecznej. Fundusze typu impact nadal są funduszami inwestycyjnymi. Ich celem pozostaje uzyskanie możliwie wysokiego finansowego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Kluczowe jest mierzenie wpływu. Zarówno fundusze typu impact jak i ich spółki portfelowe mierzą i raportują wyniki społeczne i środowiskowe swojej działalności.
Zrównoważone inwestycje są istotne dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu, Agendy 2030 i dojścia do zeroemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym w 2050 r. Autorzy raportu GIIN zwracają uwagę, że niezbędna jest dalsza, znacząca alokacja kapitału - według wyliczeń OECD wielkość inwestycji potrzebnych do osiągnięcia celów Agendy 2030 przekracza 4 biliony USD [1].
Weronika Achramowicz, podkreśla: „Prawnicy mogą odegrać istotną rolę w kontekście inwestycji typu impact i szerzej w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. Poczynając od założenia samego funduszu, przygotowania jego struktury i wewnętrznej organizacji zgodnie z wymogami SFDR [2], poprzez wsparcie w uzyskaniu zielonego finansowania na akwizycję i przeprowadzenie transakcji, następnie zapewnienie, że spółka portfelowa prowadzi działalność i rozwija się zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przyjętymi celami, aż do wsparcia w procesie sprzedaży lub innej formie wyjścia z inwestycji. Jest to cały cykl, w którym profesjonalna pomoc prawna może autentycznie zwiększyć zwrot z inwestycji oraz wzmocnić reputację inwestora zapewniając mu łatwiejszy dostęp do kolejnych rund finasowania”.
W impact investingu szczególnie ważny jest element wsparcia prawnego spółki portfelowej. Europejski Zielony Ład przekłada się na szereg nowych regulacji sektorowych, nowych obowiązków producentów, ich zwiększonej odpowiedzialności za produkt i związane z nim deklaracje marketingowe. Osobnym wyzwaniem są regulacje dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju i ryzyka związane z niedopełnieniem obowiązków prawnych czy ładem korporacyjnym.
„Inwestorzy typu impact wysoko stawiają poprzeczkę w zakresie inwestowania powierzonego im kapitału i równie wysokie będzie oczekiwanie rynku, że obietnice zostaną spełnione” – dodaje Achramowicz.
Obecnie największym wyzwaniem jest precyzyjne zdefiniowanie celów pozytywnego wpływu, który inwestycja ma osiągnąć oraz reguł pomiaru i zarządzania efektywnością w całym cyklu inwestycyjnym, a następnie monitorowanie realizowanych założeń. Kluczowa jest też możliwość dokonywania korekt optymalizujących zamierzony wpływ i odpowiedniego informowania o tym rynku – wynika z raportu GIIN.
[1] OECD, “COVID-19 crisis threatens Sustainable Development Goals financing” 2020 report
[2] ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych
Źródło informacji: Baker McKenzie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.10.2022, 10:53 |
Źródło informacji | Baker McKenzie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Prawo.pl: zaledwie 30 proc. urzędów gotowych do przystąpienia do systemu e-Doręczeń PAP
Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać system e-Doręczeń, czyli elektronicznych odpowiedników listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. Termin ten był już kilkukrotnie przesuwany i podobnie może być również tym razem. Trwają bowiem prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą dla podmiotów publicznych 12-miesięczny okres przejściowy - czytamy na Prawo.pl.- 04.12.2024, 12:29
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
World’s Largest Biometric System for Banks by DERMALOG Protects the Accounts of Over 64 Million Customers
- 04.12.2024, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS