Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Redakcja PAP Biznes już po raz XXX zorganizowała debatę TFI. Tym razem pt. „Strategie rynkowe TFI: perspektywy, wyzwania, zagrożenia”. Dyskusja, w której uczestniczyli przedstawiciele Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych poświęcona była perspektywom rozwoju rynku finansowego w Polsce, a także zagrożeniom w światowej gospodarce, np. ostatnich bankructwach banków.
„W 2023 rok wchodziliśmy w dobrych nastrojach, ale w marcu doszło do kryzysu w sektorze bankowym” - przypomniał Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI i dodał, że tak naprawdę nie sposób przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi tąpnięcie. „Kryzys bankowy pokazał, że nie można podnosić stóp procentowych bez konsekwencji, gdyż nie wiadomo, jak wpływa to na gospodarkę. Zobaczyliśmy, że tzw. bezpieczniki finansowe też potrafią się zapalić” - dodał Cholewiński.
Takimi „bezpiecznikami” wydawały się być banki, ale wydarzenia w USA i Szwajcarii pokazały, że zagrożenie może czaić się wszędzie.
„Bankructwa banków amerykańskich i wykupienie Credit Suisse miały ogromny wpływ na rynki finansowe. Okazało się jednak, że system jest stabilniejszy niż w 2008 roku, a działania odpowiednich instytucji zażegnały potencjalny ogólnoświatowy kryzys” - przypomniał Piotr Grzeliński, dyrektor Zespołu Zarządzania Akcjami Rynku Krajowego w Pekao TFI.
Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU, podkreślał z kolei, iż obecnie nastroje na rynkach zmieniają się z dnia na dzień.
„Scenariusze na najbliższe miesiące są mocne rozbieżne. Spodziewamy się, że inflacja będzie spadać, ale z drugiej strony mogą przyjść kryzysy, jak ostatni w sektorze bankowym. W tym roku będzie dużo zmian, ale wciąż można patrzeć na rynki z lekkim optymizmem” - stwierdził Piotr Dmuchowski.
„Scenariusze, że ten rok będzie lepszy niż ubiegły są nadal ważne” - potwierdził Tomasz Korab prezes zarządu Eques Investment TFI, ale zauważył, że są sektory gospodarki, które mogą być potencjalnym źródłem kolejnego kryzysu. „Sektor nieruchomości komercyjnych, rynki krajów wschodzących, państwa pozadłużane - to zmienne, które mogą wpłynąć negatywnie na globalną gospodarkę” - przekazał Korab.
Prezes Eques Investment TFI podkreślał wielkie znaczenie gospodarki Chin dla rynków finansowych na świecie, ale zwracał również uwagę na jej słabości.
„Zaskakującym faktem jest ujemny przyrost naturalny w Chinach. Analitycy wskazują, że jeżeli trend się utrzyma, to miano lidera w rozwoju przejąć mogą Indie” - wskazał Tomasz Korab.
„Chiny starają się, jak mogą, nie wejść w kolizję z Zachodem. W ich interesie jest globalizacja” - ocenił sytuację Tomasz Tarczyński, prezes zarządu Opoka TFI, zwracając uwagę, że dziś Chiny „wasalizują Rosję”, robiąc z niej tanią bazę surowcową.
Według szefa TFI Opoka bessa na rynkach, która zaczęła się w 2021 roku wciąż trwa.
„A recesja raczej będzie, choć może odłożona w czasie” - stwierdził Tarczyński i dodał, że „trudno przewiedzieć, co wydarzy się w ciągu pół roku”, zwłaszcza na giełdach. „Czekamy na długoterminową kapitulację inwestorów. Skupiamy się na spółkach, które mają dobry model biznesowy” - wyjaśnił prezes Opoka TFI.
Jak zwrócił uwagę Radosław Cholewiński, „nad polską giełdą ciąży fakt, iż jesteśmy krajem przyfrontowym”.
„Ale są okazje, które warto wykorzystać. Jeżeli dojdzie do korekty, to będzie to idealna okazja do zainwestowania w akcje” - przekonywał członek zarządu Skarbiec TFI.
„Rynek akcji będzie poddawany presji, przed nami okres zmiennych wydarzeń. Jednak - moim zdaniem - pod koniec roku warto zainteresować się inwestycjami na rynku akcji, zwłaszcza pod względem długofalowym” - potwierdził Piotr Grzeliński, dyrektor Zespołu Zarządzania Akcjami Rynku Krajowego w Pekao TFI.
„Na globalnych rynkach akcji będzie duża zmienność i spodziewamy się pewnego rodzaju korekty. W Polsce są sektory, które powinny zachowywać się nieźle. Krótkoterminowe obligacje mają zielone światło i wydają się być dobrą inwestycją” - dodał Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.03.2023, 12:28 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu