Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozwój elektronicznych kanałów dostępu do usług finansowych, wdrażanie nowoczesnych metod płatności przez internet, wykorzystanie mediów społecznościowych do komunikacji z członkami czy wreszcie rozszerzanie oferty o produkty poświęcone młodym ludziom - takie jak Karta Dla Młodzieży - to tylko niektóre elementy pokazujące, iż spółdzielcze kasy wiele uwagi poświęcają przyszłości.
„W najbliższych latach na pewno zmieni się technologia i to jest dla SKOK-ów duże wyzwanie. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby technologicznie odstawać od podmiotów funkcjonujących na rynku finansowym” - stwierdził Rafał Matusiak, prezes zarządu Kasy Krajowej SKOK.
Menedżerom SKOK-ów zależy na tym, aby narzędzia, które udostępnią użytkownikom, były proste w obsłudze, zrozumiałe, ale przede wszystkim bezpieczne.
„Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne. Od początku naszej działalności duży nacisk kładliśmy na edukację. Tak też zamierzamy działać w kwestiach cyberbezpieczeństwa” - zadeklarował prezes Matusiak.
Sektor SKOK obchodził w zeszłym roku 30. rocznicę istnienia. Rok 2023 jest zatem dla kas pierwszym rokiem nowej dekady. Nikt jednak nie zapomina o korzeniach, o chlubnej przeszłości całego sektora kas spółdzielczych, która wyróżnia SKOK-i na tle innych firm finansowych.
„Tradycja jest dla nas bardzo ważna. Nasza misja opiera się na podstawowych i uniwersalnych wartościach. Dlatego w naszej działalności nie skupiamy się tylko na sektorze finansowym, ale wspieramy wydarzenia, inicjatywy, wydawnictwa, które służą popularyzowaniu polskiej kultury i historii” - przypomniał prezes Rafał Matusiak.
Na katowickiej konferencji wśród zaproszonych gości największą grupę stanowili ludzie, którzy na rozwój SKOK-ów mają na co dzień największy wpływ, a więc ich pracownicy. To dzięki ich wiedzy, umiejętnościom i zaangażowaniu instytucje te są w stanie konkurować z bankami, nierzadko będącymi częścią wielkich, międzynarodowych korporacji.
Polskie SKOK-i stanowią część ogólnoświatowego ruchu unii kredytowych, dlatego wśród zaproszonych na katowicką konferencję gości znaleźli się finansiści z zagranicy, m.in. przedstawiciele amerykańskich, brytyjskich i irlandzkich „credit unions”.
„Przyjeżdżam do SKOK-ów w Polsce od 1996 roku. Ostatnie kilka lat to była walka. Wierzę jednak, że kasy oszczędnościowo-kredytowe w Polsce mają szansę na dalszy rozwój i sukces” - skomentował 30 lat działalności SKOK-ów w Polsce Marshall Boutwell, prezydent Peach State Federal Credit Union z USA, jeden z gości katowickiej konferencji.
W trakcie wydarzenia uhonorowano najważniejszą nagrodą systemu SKOK - „Feniksem” (za rok 2021): dr. Briana Brancha, wieloletniego prezesa World Council of Credit Unions, dr. inż. Mieczysława Grodzkiego, prezesa zarządu Krajowej Radys Spółdzielczej, a także Krzysztofa Kosznika, wiceprezesa zarządu TUW Saltus.
„Głównymi wyzwaniami będą wyzwania gospodarcze. Wszędzie widzimy wyzwania związane z inflacją. Widzimy wyzwania związane z możliwościami zatrudnienia, ale i ograniczeniami w zakresie awansu w ramach tego zatrudnienia, przechodzenia na wyższe poziomy wynagrodzeń i stanowisk. Widzimy więc wszędzie, że pracownicy muszą dostosowywać się do nowych technologii, wykonywać pracę przy użyciu nowych rodzajów mechanicznych zastosowań procesów cyfrowych i radzić sobie z dużym zagęszczeniem w sektorze rolnym i produkcyjnym” - stwierdził dr Brian Brach, gdy opowiadał, przed jakimi wyzwaniami staje rynek kas spółdzielczych na całym świecie.
Nagrody Feniksa za rok 2022 otrzymały dwie organizacje zrzeszające ukraińskie unie kredytowe, które od lat współpracują z polskimi SKOK-ami. „Rozwój współpracy między kasami z obu naszych krajów będzie wzrastał nie tylko po zwycięstwie Ukrainy w wojnie, w które bardzo wierzymy, ale już w tej chwili. Chciałbym podziękować polskim przyjaciołom za pomoc, którą udzielają mojej ojczyźnie i rodakom” - powiedział Wiaczesław Wojnarowskyj, konsul generalny Ukrainy w Krakowie.
Ukraińscy dyplomaci, uczestniczący w katowickiej XXXI Konferencji SKOK, przypomnieli o konkretnej, wymiernej - i jak podkreślali - bardzo potrzebnej pomocy, której udzielili przedstawiciele polskich SKOK-ów. Do miasteczek i wsi ukraińskich, często na terenach objętych działaniami frontowymi, tylko w tym roku trafiły m.in.: agregaty prądotwórcze, karetki pogotowia, ciągniki i sadzarki do ziemniaków.
„To naprawdę bardzo potrzebne rzeczy, które są bardzo potrzebne Ukraińcom. Tym walczącym na froncie, ale także ich rodzinom, które cierpią z powodu wojny” - przyznał Ołeksander Plodostyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.10.2023, 10:38 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE