Newsletter

Z nowym rokiem warto rozważyć karty paliwowe dla firmy

22.12.2023, 09:12aktualizacja: 22.12.2023, 09:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Karta DKV od początku swojej historii w Polsce, a więc od ponad 30 lat, służyła nie tylko jako środek płatności za paliwo. Celem głównym - i tak jest do dziś - było zdjęcie z barków przewoźników wszystkich formalności związanych z kosztami pojazdu w trasie. Chodziło o to, by rozliczać najtaniej i najłatwiej paliwo oraz opłaty drogowe. W ślad za tym poszły usługi związane ze zwrotem podatku VAT i akcyzy, a także szeroki rozwój sieci warsztatów, myjni czy parkingów. Około siedem lat temu nastąpił przełomowy rozwój technologiczny branży: cyfryzacja, usługi oparte na big data, łączenie wielu usług chmurowych. Prekursorami takich zmian byli dostawcy usług dla transportu, jak DKV Mobility, którzy zaczęli wprowadzanie usług skokowo zwiększających konkurencyjność firm transportowych.

W efekcie tego - oraz wchłonięcia z rynku europejskiego szeregu wiodących firm technologicznych - DKV Mobility stało się dostawcą zaawansowanych rozwiązań, obejmujących bogaty wachlarz usług. Od planowania przewozów, przez integrację rozliczeń wszelkich kosztów w trasie i automatyzację finansów, po optymalizację, w czasie bieżącym, pracy pojazdu i kierowcy w trasie. W skrócie - od paliwa i kosztów w trasie po telematykę i łączenie systemów chmurowych.

Liczby opisujące dziś skalę działania DKV Mobility są tego dobrym odzwierciedleniem. Po 90 latach działania na europejskim rynku firma osiągnęła w 2022 r. wolumen transakcji na poziomie 17 miliardów euro, obsługując 328 tysięcy aktywnych klientów. Obecna jest w 51 krajach, obsługując działające tam systemy opłat drogowych i oferując dostęp do około 67 tysięcy stacji paliw oraz około 32 tysięcy warsztatów.

Tankuj auto z kartą DKV Fleet Card

Sieć stacji, które akceptują płatności kartą od DKV Mobility liczy dziś około 67000 lokalizacji. Ciągle przybywają na mapie nowe punkty. Operator inwestuje także w rozbudowę sieci stacji z paliwami alternatywnymi, jak LNG, CNG, LPG i wodór, których ma już około 21000. DKV Mobility niezwykle dynamicznie rozwija także sieć ładowarek dla aut elektrycznych, których liczba wynosi dziś około 564000.

W Polsce DKV Mobility współpracuje dziś z około 5000 stacji paliw. W jej skład wchodzą zarówno marki wszystkich popularnych koncernów paliwowych jak i lokalnych operatorów.

Ładuj auto z kartą DKV Fleet Card +Charge

Podobnie szeroka jest polska sieć ładowarek współpracujących z DKV Mobility, jest ich już 3600, w tym takie marki jak: GreenWay, EV Plus, EV Box, LMS PL, lonity or PowerDot. Do płacenia za energię elektryczną służy specjalna karta DKV Fleet Card +Charge.

Usługi cyfrowe powiązane z paliwami i energią

W zakresie tankowania paliw kluczową rolę odgrywają narzędzia służące do wyszukiwania tanich stacji paliw na trasie lub w okolicy. Służy to tego na przykład aplikacja DKV Mobility dostępna na smartfonach, która wskazuje najtańsze stacje w zadanym promieniu. Wyświetla je wraz z opisem dostępnych usług, ceną aktualną i średnią, a także z możliwością wskazania trasy dojazdu. Aplikacja DKV Mobility wskazuje także najbliższe stacje ładowania. Dzięki aplikacji można także zaplanować trasę, tak by nie zabrakło prądu w aucie.

Drugie ciekawe udogodnienie to płacenie smartfonem za paliwo. Pozwala płacić za paliwo przy dystrybutorze, bez konieczności odwiedzania stacji i stania w kolejce. Usługa dostępna jest za pośrednictwem funkcji płatności APP&GO w aplikacji DKV Mobility. Usługa właśnie weszła do Polski - płatności zbliżeniowe są możliwe na około 400 stacjach w sieci Moya. W Europie aplikacja ta obsługuje już ponad 5000 stacji.

Warsztaty

DKV Mobility posiada szeroką sieć warsztatów samochodowych. W całej Europie to aż 32000 punktów, w których można płacić za naprawę kartą DKV.

Zwrot VAT i akcyzy

DKV Mobility zapewnia zwrot VAT-u i akcyzy od zakupu paliwa i opłat drogowych dokonywanych za granicą. Odbywa się to w formie fakturowania netto, a więc przewoźnik nie mrozi kwoty podatku na kontach zagranicznych urzędów finansowych. W przypadku VAT-u to nierzadko prawie 20 procent ceny paliwa, licząc od brutto. Przewoźnik, odzyskując te kwoty, ma wymierne korzyści i może być bardziej konkurencyjny na rynku. Z kolei stawki akcyzy (od roku) są zmienne, nawet co dwa miesiące i trudno się w tym połapać. Posiadając takiego partnera jak DKV Mobility, który jest w stanie szybko poinformować o zmianach, przewoźnik może na przykład dostosować miejsce tankowania, wybierając tańszy w danym momencie kraj tranzytowy. Zwrot akcyzy możliwy jest z: Francji, Belgii, Włoch i Hiszpanii.

Źródło informacji: DKV Mobility

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.12.2023, 09:12
Źródło informacji DKV Mobility
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ