Newsletter

ZAKŁADY MAGNEZYTOWE ROPCZYCE SA (2/2017) Otrzymanie postanowienia sądu w sprawie zabezpieczenia roszczenia ZM Invest S.A.

03.01.2017, 08:43aktualizacja: 03.01.2017, 08:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 2/2017

Zarząd spółki pod firmą Zakłady Magnezytowe "ROPCZYCE" S.A. ("Spółka") - w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 52/2016 z dnia 9 listopada 2016 r. - informuje, że w dniu 2 stycznia 2017 r. Spółka otrzymała z Sądu Okręgowego w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, odpis postanowienia wydanego w dniu 2 grudnia 2016 r. ("Postanowienie") na wniosek akcjonariusza Spółki - spółki pod firmą

ZM Invest S.A. z siedzibą w Ropczycach ("ZM Invest"), na podstawie którego ww. Sąd zdecydował

o zabezpieczeniu roszczenia dochodzonego przez ZM Invest przeciwko Spółce o stwierdzenie nieważności uchwał nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6 oraz nr 7 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 14 października 2016 r. poprzez:

1) wstrzymanie wykonania do czasu zakończenia postępowania głównego uchwał nr 3, nr 4, nr 5,

nr 6 oraz nr 7 przedmiotowego Walnego Zgromadzenia Spółki w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez Spółkę określonych nieruchomości;

2) w pozostałym zakresie omawiany wniosek ZM Invest został oddalony.

Wydając Postanowienie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że ZM Invest uprawdopodobniła istnienie zarówno roszczenia dochodzonego w ramach postępowania głównego, jak również interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia w odniesieniu do części uchwał powziętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 14 października 2016 r. ("Walne Zgromadzenie").

W odniesieniu do pierwszej ze wspomnianych przesłanek - wedle twierdzeń ZM Invest, na które powołał się Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do Postanowienia - akcjonariusz ten miał zostać bezzasadnie pozbawiony możliwości wykonywania prawa głosu w trakcie Walnego Zgromadzenia. Samo niedopuszczenie ZM Invest do wykonywania prawa głosu z akcji Spółki zostało odnotowane przez Spółkę w przekazanym przez nią do publicznej wiadomości raporcie bieżącym nr 49/2016 z dnia 14 października 2016 r. Niemniej jednak we wzmiankowanym komunikacie nie przedstawiono szczegółów wskazujących dlaczego stwierdzono, że po stronie ZM Invest wystąpiła utrata możliwości wykonywania prawa głosu, a także - w ocenie ww. Sądu - nie przywołano jakie obowiązki, do których odwołuje się art. 89 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach prowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych ("Ustawa"), zostały naruszone przez ZM Invest oraz w jaki sposób. Sąd wskazał nadto, że szczegółów tych nie przedstawiła Spółka również

w ramach przedmiotowego postępowania. Powyższe doprowadziło do sformułowania przez Sąd Okręgowy konkluzji, wedle której "na potrzeby wniosku o zabezpieczenie roszczenie [dochodzone przez ZM Invest - przyp. Spółki] zostało uprawdopodobnione".

Niezależnie od powyższego Spółka zwraca uwagę na fakt, że Sąd Okręgowy w Warszawie w omawianym orzeczeniu stwierdził także, iż sankcja wskazana w przepisie 89 Ustawy "następuje ex lege i wyrok stwierdzający zakaz jest wyrokiem deklaratoryjnym, a nie konstytutywnym. Dlatego też sam brak wyroku stwierdzającego zakaz wykonywania prawa głosu nie jest konieczny do stwierdzenia, że akcjonariusz nie może wykonywać prawa głosu".

W zakresie zaś interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia wskazano w Postanowieniu, że ZM Invest uprawdopodobniła jego występowanie wyłącznie w odniesieniu do uchwał nr od 3 do 7 Walnego Zgromadzenia.

Postanowienie posiada walor natychmiastowej wykonalności, lecz jest nieprawomocne.

Spółka nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w Postanowieniu, a także podejmie wszelkie kroki prawne w celu ochrony jej interesów.

Ponadto Spółka zwraca uwagę, iż uchwały Walnego Zgromadzenia nr 3, nr 4 oraz nr 6 zostały wykonane jeszcze przed wydaniem Postanowienia. W dniu 31 października 2016 r. Spółka dokonała bowiem podwyższenia kapitału zakładowego w spółce pod firmą ZM Nieruchomości sp. z o.o. z siedzibą

w Warszawie (spółka ta występowała dawniej pod firmą Qilin Advisory sp. z o.o.), w której posiada 100% udziałów oraz wniosła na pokrycie nowych udziałów wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, o których mowa w wymienionych uchwałach Walnego Zgromadzenia.

O zdarzeniach tych poinformowano za pośrednictwem raportu bieżącego Spółki nr 51/2016 z dnia 31 października 2016 r.

Dodatkowo przypomnieć należy, że w dniu 13 października 2016 r. Spółka wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, z powództwem o ustalenie, że m. in. ZM Invest nie może wykonywać prawa głosu z akcji Spółki, o czym wiadomość przekazano raportem bieżącym Spółki nr 49/2016 z dnia 14 października 2016 r.

Jednocześnie z Postanowieniem w dniu 2 stycznia 2017 r. Spółce doręczono odpis pozwu ZM Invest,

o wniesieniu którego Spółka informowała za pośrednictwem raportu bieżącego nr 52/2016 z dnia

9 listopada 2016 r.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.01.2017, 08:43
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii