Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd spółki pod firmą Zakłady Magnezytowe "ROPCZYCE" S.A. ("Spółka") - w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 52/2016 z dnia 9 listopada 2016 r. - informuje, że w dniu 2 stycznia 2017 r. Spółka otrzymała z Sądu Okręgowego w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, odpis postanowienia wydanego w dniu 2 grudnia 2016 r. ("Postanowienie") na wniosek akcjonariusza Spółki - spółki pod firmą
ZM Invest S.A. z siedzibą w Ropczycach ("ZM Invest"), na podstawie którego ww. Sąd zdecydował
o zabezpieczeniu roszczenia dochodzonego przez ZM Invest przeciwko Spółce o stwierdzenie nieważności uchwał nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6 oraz nr 7 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 14 października 2016 r. poprzez:
1) wstrzymanie wykonania do czasu zakończenia postępowania głównego uchwał nr 3, nr 4, nr 5,
nr 6 oraz nr 7 przedmiotowego Walnego Zgromadzenia Spółki w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez Spółkę określonych nieruchomości;
2) w pozostałym zakresie omawiany wniosek ZM Invest został oddalony.
Wydając Postanowienie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że ZM Invest uprawdopodobniła istnienie zarówno roszczenia dochodzonego w ramach postępowania głównego, jak również interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia w odniesieniu do części uchwał powziętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 14 października 2016 r. ("Walne Zgromadzenie").
W odniesieniu do pierwszej ze wspomnianych przesłanek - wedle twierdzeń ZM Invest, na które powołał się Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do Postanowienia - akcjonariusz ten miał zostać bezzasadnie pozbawiony możliwości wykonywania prawa głosu w trakcie Walnego Zgromadzenia. Samo niedopuszczenie ZM Invest do wykonywania prawa głosu z akcji Spółki zostało odnotowane przez Spółkę w przekazanym przez nią do publicznej wiadomości raporcie bieżącym nr 49/2016 z dnia 14 października 2016 r. Niemniej jednak we wzmiankowanym komunikacie nie przedstawiono szczegółów wskazujących dlaczego stwierdzono, że po stronie ZM Invest wystąpiła utrata możliwości wykonywania prawa głosu, a także - w ocenie ww. Sądu - nie przywołano jakie obowiązki, do których odwołuje się art. 89 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach prowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych ("Ustawa"), zostały naruszone przez ZM Invest oraz w jaki sposób. Sąd wskazał nadto, że szczegółów tych nie przedstawiła Spółka również
w ramach przedmiotowego postępowania. Powyższe doprowadziło do sformułowania przez Sąd Okręgowy konkluzji, wedle której "na potrzeby wniosku o zabezpieczenie roszczenie [dochodzone przez ZM Invest - przyp. Spółki] zostało uprawdopodobnione".
Niezależnie od powyższego Spółka zwraca uwagę na fakt, że Sąd Okręgowy w Warszawie w omawianym orzeczeniu stwierdził także, iż sankcja wskazana w przepisie 89 Ustawy "następuje ex lege i wyrok stwierdzający zakaz jest wyrokiem deklaratoryjnym, a nie konstytutywnym. Dlatego też sam brak wyroku stwierdzającego zakaz wykonywania prawa głosu nie jest konieczny do stwierdzenia, że akcjonariusz nie może wykonywać prawa głosu".
W zakresie zaś interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia wskazano w Postanowieniu, że ZM Invest uprawdopodobniła jego występowanie wyłącznie w odniesieniu do uchwał nr od 3 do 7 Walnego Zgromadzenia.
Postanowienie posiada walor natychmiastowej wykonalności, lecz jest nieprawomocne.
Spółka nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w Postanowieniu, a także podejmie wszelkie kroki prawne w celu ochrony jej interesów.
Ponadto Spółka zwraca uwagę, iż uchwały Walnego Zgromadzenia nr 3, nr 4 oraz nr 6 zostały wykonane jeszcze przed wydaniem Postanowienia. W dniu 31 października 2016 r. Spółka dokonała bowiem podwyższenia kapitału zakładowego w spółce pod firmą ZM Nieruchomości sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (spółka ta występowała dawniej pod firmą Qilin Advisory sp. z o.o.), w której posiada 100% udziałów oraz wniosła na pokrycie nowych udziałów wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, o których mowa w wymienionych uchwałach Walnego Zgromadzenia.
O zdarzeniach tych poinformowano za pośrednictwem raportu bieżącego Spółki nr 51/2016 z dnia 31 października 2016 r.
Dodatkowo przypomnieć należy, że w dniu 13 października 2016 r. Spółka wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, z powództwem o ustalenie, że m. in. ZM Invest nie może wykonywać prawa głosu z akcji Spółki, o czym wiadomość przekazano raportem bieżącym Spółki nr 49/2016 z dnia 14 października 2016 r.
Jednocześnie z Postanowieniem w dniu 2 stycznia 2017 r. Spółce doręczono odpis pozwu ZM Invest,
o wniesieniu którego Spółka informowała za pośrednictwem raportu bieżącego nr 52/2016 z dnia
9 listopada 2016 r.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.01.2017, 08:43 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |