Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem Zgromadzenia Cyfrowego 2019, które odbyło się 13-14 czerwca w Bukareszcie, była ocena osiągnięć strategii jednolitego rynku cyfrowego w Europie, wyciągnięcie wniosków i wymiana poglądów na temat zasad przyszłej polityki cyfrowej.
Jak podkreśla Komitet Regionów, przyszła Komisja Europejska powinna zadbać, aby korzyści gospodarcze i społeczne transformacji cyfrowej stały się udziałem wszystkich społeczności lokalnych i ich obywateli.
W Bukareszcie KR przedstawił dokument "Europa cyfrowa dla wszystkich" - serię propozycji przewodniczącego instytucji Karla-Heinza Lambertza i jej wiceprzewodniczącego - Markku Markkuli ws. jednolitego rynku cyfrowego na najbliższe pięć lat nowego mandatu Komisji Europejskiej. Komitet od początku kładzie nacisk na potrzebę inkluzywności procesu cyfryzacji w UE.
Wiceprzewodniczący KR, który był głównym mówcą na sesji zamykającej Zgromadzenie Cyfrowe, zaznaczył, że "cyfrowa rewolucja zaczyna się na szczeblu lokalnym".
"Musimy zapewnić, że digitalizacja Europy jest w pełni inkluzywna i nie pozostawia żadnej społeczności w tyle. Kluczowe znaczenie ma to, aby cyfrowe i zrównoważone rozwiązania były przystępne i dostępne dla wszystkich" – powiedział Markkula.
W jego ocenie, należy połączyć internet rzeczy z zagadnieniami z dziedziny transportu, efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym, aby powiązać cyfryzację Europy z realizacją unijnych celów w zakresie energii i klimatu oraz celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
Wśród propozycji KR-u "Europa cyfrowa dla wszystkich" jest opracowanie lokalnego wskaźnika gospodarki i społeczeństwa cyfrowego, aby lepiej uwzględnić różnorodność "sytuacji cyfrowych" europejskich miast i regionów.
Propozycje KR-u dotyczące digitalizacji jednolitego rynku zostaną teraz przedstawione przyszłej fińskiej prezydencji w Radzie UE i będą częścią dyskusji na temat programu "Europa cyfrowa", zaproponowanego przez KE w czerwcu ub.r.
Również w Bukareszcie członek KR i przewodniczący rady irlandzkiego hrabstwa Tipperary Michel Murphy otrzymał jeden z pierwszych bonów Wifi4EU o wartości 15 tys. euro na zainstalowanie bezpłatnego Wi-Fi w swoim samorządzie. Wifi4EU to nowy unijny program zapewniający bezprzewodowy dostęp do lokalnych społeczności.
Tegoroczne Zgromadzenie Cyfrowe było współorganizowane przez Komisję Europejską i rumuńską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.06.2019, 18:40 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu