Newsletter

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech - czy polscy kierowcy powinni się nimi przejmować?

08.07.2024, 07:00aktualizacja: 08.07.2024, 07:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DKV Mobility (1)
DKV Mobility (1)
Wakacje trwają w najlepsze, a ciepłe dni skłaniają do planowania urlopów i wyjazdów rodzinnych. Polacy chętnie podróżują autami osobowymi i kamperami. Jednym z wybieranych kierunków jest Zachód, dlatego warto wiedzieć dla kogo mają znaczenie najnowsze zmiany w opłatach drogowych w Niemczech, wprowadzone w życie od 1 lipca. Co oznaczają one dla polskich kierowców i czy uderzą Polaków po kieszeni?

Zmiany, które zostały właśnie wprowadzone, planowane były od dłuższego czasu i są wynikiem przepisów unijnych o eurowinietach, wprowadzonych w marcu 2022 roku. Dotyczą one przede wszystkim branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych, zajmujących się przewozem towarów na usługach firm logistycznych. Zgodnie z nimi, dodatkowymi opłatami zostaną obciążone pojazdy ciężarowe przekraczające masę całkowitą wynoszącą 3,5 tony. Do tej pory opłaty obowiązywały transport o masie powyżej 7,5 tony. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Według Eurostatu w 2022 roku polscy kierowcy odpowiadają za ponad 20% transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej, z czego najwięcej przejazdów odbywa się właśnie przez Niemcy. Z raportu wynika, że polskie firmy nastawione są bardziej na transport międzynarodowy niż krajowy. Wyróżnia nas to na tle całej UE, gdzie prawie 70% udziału przypada na przewozy krajowe.

Bezpiecznie mogą za to czuć się właściciele aut osobowych i kamperów, którzy wybierają się na wakacyjne wojaże. Zmiany w opłatach ich nie dotyczą. 

„Nowe stawki na niemieckich autostradach dotyczą kierowców ciężarowych i są związane z planowanym ograniczeniem emisji oraz redukcją CO2 w atmosferze. Kierowcy aut osobowych lub kamperów, którzy wyjeżdżają na wakacje przez Niemcy, nie mają czego się obawiać. Rewizja opłat, którą obserwuje się w Niemczech, jest zapowiedzią większych zmian globalnych, a przynajmniej w Europie, w kontekście branży transportu drogowego” - mówi Anna Biekonis, Country Manager, DKV Mobility Poland.

Wprowadzone opłaty są wynikiem rosnących kosztów utrzymania dróg, podatków ekologicznych, a także przepisów unijnych dla wszystkich rynków. Jest to kolejne, obok inflacji i spowolnienia gospodarki, wyzwanie dla polskich przewoźników. Reformy wprowadzane są obecnie przez kolejnych członków Unii Europejskiej na gruntach krajowych. Państwa, które wdrożyły lub są w trakcie wdrażania reform, to obecnie Niemcy, Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Węgry, Dania i Niderlandy. Co ważne, z opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych pozostają zwolnione auta elektryczne.

Firmą, która obserwuje zmiany od samego początku i trzyma rękę na pulsie, oferując branży transportu drogowego technologiczne rozwiązania dotyczące płatności drogowych jest DKV Mobility, platforma B2B dla płatności i rozwiązań drogowych. W czasach niepewnej sytuacji rynkowej i zmian dotyczących opłat, system pomagający w płatnościach jest rozwiązaniem wpływającym na jakość kontroli nad firmowymi kosztami. Urządzenia pokładowe zmniejszają ryzyko mandatów, oszczędzają czas i pieniądze, a także zapewniają bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. DKV Box Europe to rozwiązanie zarówno dla transportu cięższego, jak i dla ciężarówek lekkich. Gwarantuje ono wygodny i bezproblemowy przejazd przez Europę, obecnie dostępne dla 17 usług płatnych w 14 krajach, z ciągle rozszerzanym zasięgiem. Urządzenie można zainstalować samodzielnie, a dzięki funkcji „plug and play” jest natychmiast gotowe do użytku.

System pomoże w logistyce firmom transportowym, natomiast Polacy wyjeżdżający własnymi autami na wakacje za granicę z naszym zachodnim sąsiadem nie muszą obawiać się dodatkowych wydatków na bramkach i mogą planować swoje podróże bez obaw o nieprzewidziane koszty.

Więcej informacji na temat zmian opłat drogowych w Niemczech: https://www.dkv-mobility.com/pl/op%C5%82aty-drogowe/op%C5%82aty-drogowe-wg-kraju/niemcy/lkw-maut-de-3-5t/.

Przegląd cen opłat drogowych w Niemczech od 1 lipca 2024 r.: https://www.dkv-mobility.com/assets/documents/maut/3-5t/dkv_maut_tabelle_3-5t_jan24.pdf.

DKV Mobility (2)

Źródło informacji: DKV Mobility

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.07.2024, 07:00
Źródło informacji DKV Mobility
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ