Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według agencji Reutera piątkowe dane sygnalizują dalszą utratę pędu przez chińską gospodarkę, która w drugim kwartale wzrosła o 6,2 proc. Wśród ekspertów rosną oczekiwania, że Pekin sięgnie po dalsze środki stymulujące, by uniknąć poważniejszego spowolnienia.
Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się w trzecim kwartale wzrostu o 6,1 proc., a eksperci AFP prognozowali tempo wzrostu na poziomie 6,0 proc., czyli takie jakie odnotowano.
Jest to najniższa wartość od 1992 roku, od kiedy dostępne są dane kwartalne. Wciąż mieści się ona jednak w przedziale 6,0-6,5 proc., ustalonym przez chińskie władze jako cel wzrostu na 2019 rok.
Prezentując najnowsze dane, rzecznik państwowego urzędu statystycznego Mao Shengyong zwrócił uwagę, że Chiny „mierzą się z narastającym ryzykiem i wyzwaniami, zarówno w kraju, jak i za granicą”. Dodał jednak, że krajowa gospodarka „utrzymała ogólną stabilność”, a standard życia mieszkańców wciąż rósł.
Wśród wyzwań stojących przed chińską gospodarką komentatorzy wymieniają przedłużający się konflikt handlowy z USA, w ramach którego obie strony nałożyły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. Pekin i Waszyngton pracują obecnie nad pierwszą częścią porozumienia, które ma zakończyć konflikt. Urzędnicy z obu stron oceniali jednak, że do zawarcia ostatecznej umowy potrzeba jeszcze dużego wysiłku. (PAP)
anb/ ap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.10.2019, 16:53 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |