Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się w czerwcu spadku eksportu o 1,5 proc. oraz spadku importu o 10 proc. W maju wartości te zmniejszyły się odpowiednio o 3,3 proc. i 16,7 proc.
„Ponowne otwarcie dużych zachodnich gospodarek oraz zwiększony popyt na środki ochrony osobistej i maseczki wsparły w czerwcu chiński eksport. Dodatkowo zakłócenia produkcji u konkurentów handlowych Chin pomogły przenieść część zamówień do chińskich eksporterów” - ocenił analityk na Chiny z firmy Ducker Frontier, Boyang Xue.
Gospodarka Chin kontynentalnych stopniowo wychodzi z kryzysu po spadku PKB o 6,8 proc. w pierwszym kwartale roku. Ożywienie wciąż jest jednak niepewne, a na globalny popyt nadal wpływają restrykcje dystansowania społecznego i rosnąca w dalszym ciągu liczba zakażeń koronawirusem na świecie. Konsumpcję w samych Chinach osłabiają natomiast problemy na rynku pracy i obawy o nawrót pandemii w tym kraju.
Globalne spowolnienie nie wpłynęło na chiński eksport w tak dużym stopniu, jak obawiali się niektórzy analitycy, ale osłabienie zamówień zagranicznych może jeszcze trapić chińskich producentów w nadchodzących kwartałach – podał Reuters.(PAP)
anb/ akl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2020, 11:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |