Newsletter

Wydarzenia

Rozmowy eksperckie PAP na temat wpływu sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo w sieci

09.11.2023, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - grafika
Cykl webinariów o kształtowaniu polityki bezpieczeństwa cybernetycznego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dostawcy rozwiązań informatycznych z różnych segmentów rynku IT prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie technik AI do osiągnięcia przewagi nad konkurencją, zapewnienia lepszych doświadczeń dla użytkowników, ale przede wszystkim do zwiększenia efektywności działania narzędzi.
Partnerem merytorycznym cyklu eksperckich rozmów PAP jest ING Hubs Poland.

Odcinek 1: Webinar pt. „Wykorzystanie AI w procesie zarządzania podatnościami”

Rozmawialiśmy z Krzysztofem Matyszokiem, dyrektorem obszaru zarządzania podatnościami ING Hubs Poland, o procesach służących wsparciu organizacji w unikaniu często groźnych w skutkach cyberataków. 

Szczególną uwagę poświęciliśmy znaczeniu AI w obszarze Zarządzania Podatnościami.

Odcinek 2: Webinar pt. „Sztuczna inteligencja w detekcji cyberzagrożeń”

23 października o godz. 11.00 redakcja PAP MediaRoom przedstawiła kolejną odsłonę rozmów eksperckich w temacie kształtowania polityki bezpieczeństwa cybernetycznego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Gościem drugiego odcinka był Mateusz Ograbek, dyrektor Centrum Operacji Bezpieczeństwa, ING Hubs Poland, który podzielił się swoją wiedzą w zakresie wdrażania nowych narzędzi służących wykrywaniu cyberzagrożeń na podstawie zastosowania sztucznej inteligencji. 

Dotychczasowe eksperymenty ze sztuczną inteligencją w obszarze wykrywania zagrożeń bezpieczeństwa koncentrowały się głównie na poprawie samej logiki detekcji poprzez zastosowanie uczenia maszynowego. Powstają jednak nowe rozwiązania, które zmieniają  podejście do stosowania AI w bezpieczeństwie, skupiając się głównie na wsparciu analityków bezpieczeństwa w ich codziennej pracy. Poprzez zastosowanie algorytmów generative AI znanych m.in. z ChatGPT, skróceniu ulega czas potrzebny na naukę pracy z narzędziami bezpieczeństwa. 

Odcinek 3: Webinar pt. „Jak chronić siebie i klientów przed cyberatakami”

9 listopada o godz. 11:00 redakcja odbyła się trzecia odsłona rozmów eksperckich o budowaniu bezpieczeństwa organizacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Naszym gościem był Paweł Nagas, dyrektor Obszaru Zarządzania Tożsamością w ING Hubs Poland, z którym porozmawialiśmy o zagrożeniach w obszarze cyber wynikających z bardzo dynamicznego rozwoju technologii AI. Poszukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak chronić siebie, organizację i klientów przed atakami wspomaganymi AI.

Wspólnie z ekspertem przeanalizowaliśmy przypadki, gdy zagrożenia z wykorzystaniem AI się materializują. Ustaliliśmy, jakie realne niebezpieczeństwa ze sobą niosą i jakiego rodzaju środki organizacje mogą zaangażować do ochrony zasobów przed atakami. Sprawdziliśmy także, jakie ograniczenia mają narzędzia do zwalczania ataków wspomaganych AI. 

Ponadto w toku dyskusji zastanowiliśmy się, w jaki sposób my, jako pojedyncze jednostki, możemy się chronić przed atakami wspomaganymi AI. Mając na uwadze, że wokół wykorzystywania AI narasta coraz więcej etycznych wątpliwości, pojawiło się pytanie, w jaki sposób wykorzystać pozytywny potencjał sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny. Nad zapewnieniem odpowiednich regulacji w zakresie ochrony jednostki przed niebezpiecznym wpływem sztucznej inteligencji pracują od pewnego czasu europarlamentarzyści w celu wypracowania AI Act. 

Uczestnicy:

  • Krzysztof Matyszok, Dyrektor Obszaru Zarządzania Podatnościami, ING Hubs Poland

    Gość odcinka I pt. „Wykorzystanie AI w procesie zarządzania podatnościami”
    Image
    ING Hubs Poland - logo
  • Mateusz Ograbek, Dyrektor Centrum Operacji Bezpieczeństwa, ING Hubs Poland

    Gość II odcinka pt. „Sztuczna inteligencja w detekcji cyberzagrożeń”
    Image
    ING Hubs Poland - logo
  • Paweł Nagas, Dyrektor Obszaru Zarządzania Tożsamością, ING Hubs Poland

    Gość III odcinka pt. „Jak chronić siebie i klientów przed cyberatakami”
    Image
    ING Hubs Poland - logo

ING Hubs Poland

  • Image
    ING Hubs Poland - logo

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału