Newsletter

„Enigma. Mamy nowiny”, czyli odnalezienie zaginionego raportu

21.11.2019, 12:43aktualizacja: 21.11.2019, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Vena Art. Dr Marek Grajek w gabinecie Alistair’a Dennistona podczas zdjęć w Bletchley Park
Fot. Vena Art. Dr Marek Grajek w gabinecie Alistair’a Dennistona podczas zdjęć w Bletchley Park

W lipcu 1939 r. na tajnej konferencji w podwarszawskich Pyrach, polscy kryptolodzy przekazali swoim francuskim i brytyjskim odpowiednikom wiedze? i narzędzia służące do dekryptażu Enigmy. Ta wiedza w postaci raportu, była jedna? z najbardziej strzeżonych tajemnic Aliantów i wpłynęła na wynik II Wojny Światowej. Niestety, wszystkie jego egzemplarze zaginęły. W efekcie, wkład polskich kryptologów w łamanie szyfru Enigmy wywołuje od dziesiątek lat kontrowersje, a w każdym z krajów zaangażowanych w działania funkcjonuje osobna narracja.

W grudniu 2015 r. Ministerstwo Obrony Francji odtajniło część akt stanowiących archiwum wojennego zwierzchnika polskich kryptologów, gen. Gustave’a Bertranda. Uwagę polskiego badacza, dr. Marka Grajka, przykuł lakoniczny opis katalogowy jednego z dokumentów. „Notatka techniczna w języku niemieckim” okazała się skróconą wersją zaginionego raportu. Odkrycie zostało potwierdzone przez autorytety francuskie i brytyjskie, w tym sir Dermota Turinga, bratanka Alana Turinga oraz Philippe'a Guillot – francuskiego kryptologa. Pomimo tego, że od odkrycia minęły trzy lata, wiedza zmieniająca część historii II Wojny Światowej i polskiego wkładu w pokonanie III Rzeszy wciąż nie przebiła się do opinii publicznej.

W filmie ponownie spotykają się wybitne autorytety w dziedzinie kryptologii z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii i wspólnie oceniają najnowsze odkrycia, które mogą zapoczątkować zmianę postrzegania historii Enigmy funkcjonującej w świadomości społecznej. Za sprawą wyżej wspomnianych ekspertów, po raz pierwszy od lat historia Enigmy jest opowiadana ze wspólnej, polsko-francusko-brytyjskiej perspektywy, oddającej aspekty tej niezwykłej współpracy.

Informacje dodatkowe

Materiały do filmu powstały w miejscach związanych z historią Enigmy, m.in. w ośrodku brytyjskich kryptologów Bletchley Park, Uniwersytecie A.Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kształcili się nasi kryptolodzy, a przede wszystkim w archiwum na Zamku Vincennes w Paryżu, gdzie odnaleziono skróconą wersję raportu.

Materiał będzie udostępniony bezpłatnie do rozpowszechniania, przedstawiania i wykonywania w oryginalnej postaci (CC-BY-ND) wszystkim zainteresowanym w kraju i za granicą.

„Enigma. Mamy nowiny” to efekt pracy duetu reżysersko-produkcyjnego Norbert Rudaś i Andrzej Jachim. Producentem filmu jest Fundacja Arma Civitatis, a producentem wykonawczym Vena Art.

Film dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, E. Leclerc i Fundacji PZU.

Więcej materiałów na: https://vena.lublin.pl/enigma-mamy-nowiny/

Link do filmu: https://youtu.be/3AQQupFXxNY

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2019, 12:43
Źródło informacji Fundacja Arma Civitatis
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ