Pobierz materiał i Publikuj za darmo
ASF stwierdzono na podstawie wyników badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 9 września 2016 r.
Chodzi o gospodarstwo położone w gminie Stara Kornica, w powiecie łosickim, w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 63 świnie. "Gospodarstwo to znajduje się w obszarze zagrożonym wyznaczonym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach w związku z wystąpieniem 15 ogniska ASF" - poinformowano w komunikacie na stronie GLW.
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
To dwudzieste ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - drugie w woj. mazowieckim. Pozostałe stwierdzono w woj. lubelskim (cztery) i podlaskim (14). Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.
Trzynaście gospodarstw, w których pojawiły się ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF), znalazło się w zainteresowaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która w jednym śledztwie łączy wątki dotyczące rozprzestrzeniania się tej choroby w regionie. Śledczy dysponują m.in. aktami sprawy prowadzonej w Zambrowie, gdzie jednej osobie postawiono zarzuty, materiałami z kilku postępowań sprawdzających w innych miejscach oraz protokołami służb weterynaryjnych. (PAP)
bos/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.09.2016, 14:08 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |