Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Chcemy doprowadzić do przebudowy modelu polskiej gospodarki z gospodarki imitacyjnej na gospodarkę innowacyjną” – powiedział Gowin. „W ostatnich 25 latach nasza gospodarka rozwijała się przede wszystkim przez naśladowanie – nie ma nic złego w dobrym i mądrym naśladowaniu wzorców zagranicznych, zwłaszcza sprawdzonych wzorców gospodarki rynkowej, ale wszyscy wiemy doskonale, że we współczesnym świecie, w czasach globalizacji liczy się gospodarka innowacyjna ” - dodał.
„Będziemy budować gospodarkę innowacyjną, ale mamy pełną świadomość, że nasza gospodarka będzie innowacyjna w sposób trwały wtedy, kiedy będzie oparta o dorobek, zasoby polskiej nauki i polskich uczonych” – powiedział.
„Pracujemy nad mapą potencjału naukowego tak, żeby sprząc rozwój polskiej nauki z najbardziej perspektywicznymi branżami gospodarki, ale chcemy też stworzyć dodatkowe zachęty, czy ułatwienia po stronie biznesu i nauki, dlatego, żeby te dwa środowiska lepiej współpracowały” – podkreślił Gowin.
Według szefa resortu nauki, przykładem takich działań może być projekt ustawy o innowacyjności. „Projekt przewidujący przede wszystkim zdecydowanie większe zachęty podatkowe dla przedsiębiorców, żeby inwestowali w obszar badań i rozwoju. Równolegle do tej nowelizacji pracujemy nad białą księgą barier hamujących innowacyjność” – powiedział.
Minister wziął udział w stolicy Pomorza Zachodniego w konferencji pt. „Proinnowacyjny rozwój jako podstawa współpracy nauki z gospodarką” organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński przy współpracy z Kolegium Rektorów Uczelni Publicznych Szczecina i Koszalina.(PAP)
res/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2016, 18:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |