Newsletter

29 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych

29.08.2019, 11:30aktualizacja: 29.08.2019, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dokładnie 70 lat temu otworzyła się jedna z najbardziej tragicznych stron w historii Kazachstanu, związana z rozpoczęciem testów nuklearnych, które przyniosły niezliczone nieszczęścia miejscowej ludności.

Właśnie tego pamiętnego dnia w 1991 roku, pierwszy prezydent Kazachstanu – Elbasy Nursułtan Nazarbayev - podjął historyczną decyzję, podpisując dekret o zamknięciu największego na świecie poligonu nuklearnego w Semipalatińsku.

Za przykładem Kazachstanu podążyły inne kraje, które zaprzestały funkcjonowania poligonów jądrowych. To z kolei utorowało drogę do przyjęcia w 1996 r. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową.

Historyczna data – 29 sierpnia, która decyzją ONZ stała się Międzynarodowym Dniem Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych, w tym roku obchodzona jest na całym świecie po raz dziesiąty.

Kazachstan szybko przeszedł drogę z posiadacza czwartego co do wielkości destrukcyjnego arsenału nuklearnego, na lidera w zakresie rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Kierując się tymi ideami, w 2015 r. pierwszy prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbayev, zainicjował przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji w sprawie Powszechnej Deklaracji o Budowie Świata Wolnego od Broni Jądrowej. W obecnej złożonej sytuacji geopolitycznej na świecie znaczenie Powszechnej Deklaracji rośnie, a zawarte w niej uniwersalne zasady i obowiązki dotyczące rozbrojenia jądrowego powinny budować pomosty między różnymi poglądami na temat przyszłego ustroju bezpiecznego świata.

Podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie w 2016 r., Nursułtan Nazarbajew przedstawił swoją konceptualną wizję – manifest „Świat. XXI wiek”, który zawiera wezwanie do budowy świata całkowicie wolnego od broni nuklearnej.

10 lat temu wszedł w życie Traktat o Ustanowieniu Strefy Wolnej od Broni Jądrowej w Azji Centralnej. Jak dotąd, jest to ostatnia taka strefa, która została utworzona w XXI wieku. Kazachstan przez wzmacnianie potencjału stref wolnych od broni jądrowej proponuje potrojenie wysiłków całego świata w rozbrojeniu i nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Właśnie dlatego z inicjatywy pierwszego prezydenta Kazachstanu w dniu 29 sierpnia 2019 r. w Nur-Sułtanie odbyło się spotkanie przedstawicieli stref wolnych od broni nuklearnej oraz uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody im. Nazarbajewa „Za świat bez broni jądrowej i globalne bezpieczeństwo" z udziałem Elbasy i prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa. W tym roku nagrodę otrzymali Sekretarz Wykonawczy Organizacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową - Lassina Zerbo i 5. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - Yukiya Amano (pośmiertnie).

Dzisiaj należy wszechstronnie oceniać globalne ryzyka i podejmować wysiłki, aby je wyeliminować. Powinniśmy poważnie zastanowić się, jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2019, 11:30
Źródło informacji Ambasada Kazachstanu w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ