Newsletter

300 lat wiedeńskiej manufaktury porcelany

09.05.2018, 12:46aktualizacja: 09.05.2018, 12:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. 1 Deckeldose in der Form einer Schildkröte, Wien, um 1730 (c) Joe Coscia Jr./MAK
Fot. 1 Deckeldose in der Form einer Schildkröte, Wien, um 1730 (c) Joe Coscia Jr./MAK
300-letnia historia drugiej najstarszej manufaktury porcelany w Europie prezentowana będzie od połowy maja br. w formie wystawy jubileuszowej w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.

Wiedeńska manufaktura porcelany Augarten, powstała jako druga w Europie, po manufakturze w Miśni w maju 1718 r. Wśród polskich miłośników porcelany jest wciąż niedoceniana, mimo, że na świecie jej XVIII i XIX wieczne wyroby wyznaczały nowe estetyczne kryteria i standardy, a po dzień dzisiejszy są chętnie poszukiwane przez kolekcjonerów.

Od początkowych lat swojego powstania Muzeum Sztuki Stosowanej MAK w Wiedniu przechowuje spuściznę manufaktury i skupia się na badaniu porcelany. Obecnie, z okazji 300-lecia manufaktury, przygotowało wystawę jubileuszową „300 lat wiedeńskiej manufaktury porcelany”. Porcelana przez długie lata uważana była w Europie za importowane dobro luksusowe, aż do momentu odkrycia tajemnicy jej wytwarzania przez Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhaus i Johanna Friedricha Böttgera.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 1000 eksponatów pochodzących zarówno ze zbiorów własnych jak i międzynarodowych, które oferują imponujący przegląd przez historię i dzieje wiedeńskiego zakładu. Ekspozycja w ciekawy sposób przedstawia rozwój wiedeńskiej porcelany w kontekście azjatyckich pierwowzorów i europejskiej konkurencji w postaci manufaktur w ośrodkach takich jak: Miśnia, Nymphenburg, Berlin, Frankenthal, Doccia (Włochy) czy Sevres (Francja). Intensywna wymiana kulturalna pomiędzy Europą i Azją była decydującym filarem wspierającym powstanie i rozwój wiedeńskiej manufaktury.

W wiedeńskim muzeum zobaczyć można m.in. zastawy stołowe, filiżanki, wazy, zegary, wysokiej jakości rzeźby i figurki, ale też wielkoformatowe obrazy z porcelany. Ekspozycję uzupełniają oryginalne rysunki, grafiki, modele woskowe, próbki kolorów, filiżanki wzorcowe, które pozwalają odtworzyć proces projektu i produkcji. Zainteresowani powinni koniecznie udać się do Muzeum Porcelany w parku Augarten, gdzie do połowy października br. prezentowana jest wystawa „Piękno na wieki. 300 lat wiedeńskiej porcelany”, będąca formą dialogu między twórcami, a użytkownikami wiedeńskiej porcelany.

Wystawa "300 lat wiedeńskiej manufaktury porcelany"

16.05.2018 - 23.09.2018

Wiedeńskie Muzeum Sztuki Stosowanej MAK

Stubenring 5, 1010 Wiedeń

Copyrights do zdjęć:

Fot. 1 Deckeldose in der Form einer Schildkröte, Wien, um 1730 © Joe Coscia Jr./MAK

Fot. 2 Musterpokal mit Presentoir, Wien, um 1816 © MAK/ Katrin Wißkirchen

Fot. 3 Tafelaufsatz aus dem Stift Zwettl, Wien, vor 1769 © MAK

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2018, 12:46
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ