Newsletter

Badanie: ok. 3,1 mln Polaków rozważa emigrację zarobkową

08.10.2015, 10:40aktualizacja: 08.10.2015, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

We wrześniu br. odsetek Polaków rozważających emigrację zarobkową wyniósł 14,7 proc. (3,1 mln osób) i był o 6 pkt proc. niższy niż jeszcze w marcu tego roku - wynika z badania Work Service i CEED Institute.

"Spadku zainteresowania emigracją wśród Polaków można upatrywać w poprawiającej się sytuacji na krajowym rynku pracy. Systematycznie rośnie zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń (...)" - czytamy w badaniu pt. "Migracje zarobkowe Polaków".

"Polacy odczuwają tę poprawę, a pozytywne dane dotyczące gospodarki oraz rynku pracy w Polsce docierają do opinii publicznej i przekładają się na plany emigracyjne Polaków" - dodano.

Najbardziej preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są Niemcy (31 proc. wskazań), Wielka Brytania (30 proc.) oraz Norwegia (10 proc.).

Z opublikowanego w środę zestawienia wynika ponadto, że ponad połowa potencjalnych emigrantów to osoby młode poniżej 35 roku życia. 41 proc. stanowiły osoby pracujące na pełen etat, a 26 proc. osoby bezrobotne. Co piąty potencjalny emigrant pochodzi z południowego lub wschodniego regionu Polski.

Wśród powodów skłaniających do emigracji ankietowani wskazywali m.in. wyższe zarobki (84 proc.), wyższy standard życia (41,5 proc.) czy też brak odpowiednich perspektyw w kraju (39 proc.).

Badanie zrealizowano pomiędzy 7 a 10 sierpnia przez Instytut Millward Brown na zlecenie Work Service na próbie 660 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Dobrano ją z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy dorosłych Polaków liczącej 1000 osób. (PAP)

rbk/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2015, 10:40
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ