Newsletter

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

01.07.2014, 14:27aktualizacja: 01.07.2014, 14:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Rządu informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach,

- projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw.

Podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

* * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zaproponowano zmiany dotyczące funkcjonowania archiwów państwowych i archiwów nie będących archiwami państwowymi.

Nowe rozwiązania ułatwią gromadzenie, zarządzanie i przechowywanie dokumentacji w postaci elektronicznej. Zostaną stworzone przepisy, które umożliwią efektywne zarządzenie dokumentacją elektroniczną i papierową w przypadku jej jednoczesnego występowania oraz usprawnią przechodzenie podmiotów do elektronicznego zarządzania dokumentacją.

Uporządkowane zostaną także podstawy prawne do wydawania aktów wewnętrznych i tryb ich wprowadzenia. W efekcie stworzone zostaną warunki do lepszego i efektywniejszego zarządzania dokumentacją archiwalną przez podmioty publiczne.

Zgodnie z projektem noweli, możliwe będzie przeprowadzanie kontroli dotyczących postępowania z dokumentacją archiwalną, w tym ich przeprowadzanie niezależnie od właściwości miejscowej archiwum państwowego.

W projekcie nowelizacji ustawy założono, że komórki organizacyjne wykonujące zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa zostaną zwolnione z obowiązku tworzenia odrębnych archiwów.

Doprecyzowano także przepisy dotyczące statusu pracowników archiwów państwowych i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Rozszerzono zakres działania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych o popularyzację wiedzy o materiałach archiwalnych i archiwach oraz prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej.

Zmienione przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

* * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie, przedłożony przez ministra sportu i turystyki.

Po trzech latach obowiązywania ustawy o sporcie zaproponowano następujące zmiany:

Członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł mieć więcej niż 10 proc. udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, której działalność łączy się z działalnością statutową związku. Wykluczy to możliwość zaistnienia konfliktu interesów u osoby pełniącej funkcję członka zarządu polskiego związku sportowego, który jest jednocześnie akcjonariuszem lub udziałowcem spółki, której działalność jest związana z działalnością statutową związku.

Członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej w jakikolwiek sposób wiążącej się z działalnością statutową związku. Nie będzie mógł też być wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych.

Przewidziano karanie zachowań korupcyjnych, które dotyczą nie tylko wyniku zawodów sportowych, ale także ustalania ich określonego przebiegu. Praktyka pokazuje, że korupcja może dotyczyć wielu zdarzeń w trakcie zawodów, np. liczby rzutów rożnych lub wolnych w trakcie meczu piłki nożnej, czasu dokonywania zmiany zawodników, sposobu zdobywania punktów, itp. Obecnie każde takie zdarzenie może stać się przedmiotem tzw. zakładów specjalnych oferowanych zwłaszcza w internecie. Zachowania korupcyjne wokół takich zdarzeń, ze względu na brak ich bezpośredniego wpływu na wynik zawodów, są trudniejsze do wykrycia, a przez to coraz częściej stosowane.

Doprecyzowano przepisy zobowiązujące polskie związki sportowe do przesyłania rocznych sprawozdań finansowych do badania przez biegłego rewidenta. Doprecyzowano też zadania walnego zgromadzenia członków albo delegatów polskiego związku sportowego przy rozpatrywaniu i zatwierdzaniu sprawozdania z działalności związku oraz rocznego sprawozdania finansowego.

Skreślony zostanie przepis zobowiązujący do dołączenia do wniosku o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego (aktualnego na dzień jego składania) – odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Uszczegółowiono przepis dotyczący możliwości dofinansowania dotacją celową z budżetu państwa Centralnego Ośrodku Sportu w Warszawie przez ministra sportu.

Zmieniono upoważnienie dla ministra zdrowia do wydania, w porozumieniu z ministrem sportu i turystyki, rozporządzenia w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego (nowym elementem jest wskazanie częstotliwości badań lekarskich zawodników).

Dostosowano przepisy rozdziału „Zwalczanie dopingu w sporcie” do zmienionych standardów międzynarodowych. Termin „kontrola dopingowa” zastąpiono terminem „kontrola antydopingowa”. Zmieniono zasady wyrażania zgody na stosowanie substancji zabronionej do celów terapeutycznych, np. leków na astmę dla biegaczy narciarskich.

Polski związek sportowy, który nie będzie należał do międzynarodowej federacji sportowej (działającej w sporcie olimpijskim, paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski) – z mocy prawa stanie się związkiem sportowym działającym w formie związku stowarzyszeń.

Stowarzyszenia takie jak: Liga Obrony Kraju i Polski Związek Wędkarski, które na podstawie obowiązującej ustawy o sporcie, stały się polskimi związkami sportowymi – ponownie staną się stowarzyszeniami.

Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

* * *

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra infrastruktury i rozwoju.

Celem nowelizowanej ustawy jest przyspieszenie realizacji inwestycji kolejowych. Skrócony zostanie termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych. Wpisuje się to w zapowiedź premiera D. Tuska z exposé z 2011 r. o uproszczeniu procedur budowlanych, w tym skróceniu czasu wydawania pozwolenia na budowę.

Zarządca infrastruktury kolejowej (PKP PLK SA) i samorząd terytorialny będą mogły czasowo zająć nieruchomości, których eksploatacja jest niezbędna do budowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej. Na czasowe zajęcie nieruchomości nie będzie potrzebna zgoda ich właścicieli lub użytkowników wieczystych. Rozwiązanie to zapewni szybszą i sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych bez konieczności dokonywania wywłaszczeń.

Zgodnie z założeniami, zarządca infrastruktury kolejowej i samorząd terytorialny uzyskają prawo do nieodpłatnego zajęcia terenów: wód płynących lub dróg publicznych – na czas realizacji inwestycji kolejowej. Zostaną też zobowiązani do wypłaty odszkodowań za ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i spowodowanie szkód w trakcie procesu inwestycyjnego.

Nie będzie też konieczne uzyskiwanie zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów na nieruchomościach przeznaczonych pod inwestycje kolejowe. Drewno uzyskane z nieodpłatnej wycinki drzew i krzewów będzie stanowić własność przedsiębiorstwa Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe.

Według założeń, zarządca drogi publicznej będzie miał prawo do opiniowania wniosku dotyczącego ustalenia lokalizacji linii kolejowej – w zakresie w jakim krzyżowałaby się ona z drogą publiczną.

Skrócony zostanie termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych – do 45 dni (obecnie jest 65) od daty złożenia wniosku o wydanie decyzji w tej sprawie. Jeśli decyzja nie zostanie wydana w wyznaczonym terminie, to organ wyższy w stosunku do organu decyzyjnego, wymierzy karę 500 zł – za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar mają stanowić dochód budżetu państwa.

Przewidziano rozwiązania wspierające rozwój transportu intermodalnego (kombinowanego). Polega on na łączeniu różnych środków transportu wykorzystywanych do przewozu jednego ładunku – najczęściej transportu samochodowego z kolejowym. Aby zwiększyć liczbę przewozów intermodalnych wprowadzona zostanie ulga w opłacie podstawowej za korzystanie z infrastruktury kolejowej przez przewoźników kolejowych – wykonujących ten rodzaj przewozów. Wprowadzona zostanie definicja „towarowych przewozów intermodalnych”, co umożliwi zarządcy infrastruktury kolejowej rozliczanie tej ulgi.

* * *

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 dotyczą:

I. Zwiększenia budżetów działań:

- „Modernizacja gospodarstw rolnych” – o 200 mln euro;

- „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” – o ok. 25 mln euro;

- „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” – o ok. 83,3 mln euro.

II. Zmniejszenia budżetów działań:

- „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” – 8 mln euro;

- „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” – 5 mln euro;

- „Działania informacyjne i promocyjne” – 4 mln euro;

- „Wspieranie gospodarstw niskotowarowych” – 1,1 mln euro;

- „Program rolnośrodowiskowy” – 70 mln euro;

- „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” – 60 mln euro;

- „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” – 120 mln euro;

- „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)”– 30 mln euro.

II. Wprowadzenia schematu pomocy kierowanego do gospodarstw rolnych – producentów trzody chlewnej w działaniu „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”.

Zidentyfikowanie przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików spowodowało wprowadzenie restrykcji dotyczących sektora trzody chlewnej.

W PROW 2007-2013 proponuje się wsparcie producentów trzody chlewnej z obszaru objętego ograniczeniami dotyczącymi warunków zbytu mięsa. Dzięki pomocy rolnicy będą mogli rozwinąć inną produkcję rolną pod warunkiem zaprzestania, przynajmniej na pewien czas, produkcji trzody chlewnej. Pomoc ma być skierowana na inwestycje w produkcję rolną, w tym m.in. na budowę budynków, zakup sprzętu.

III. Zmiany wskaźników monitorowania

W związku z propozycjami zmiany struktury budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 dokonana zostanie korekta wskaźników monitorowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2014, 14:27
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ