Newsletter

Ekspertka: jesteśmy na etapie przesilenia cywilizacyjnego

08.11.2017, 12:44aktualizacja: 08.11.2017, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Jesteśmy w okresie przesilenia cywilizacyjnego, gdzie jedna cywilizacja kurczy się i jednocześnie pojawiają się nowe rozwiązania czego przejawem jest np. crowdfunding [1] i uberyzacja [2]” - powiedziała prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w swoim wykładzie w ramach Prasowej Akademii Pieniądza XXI, przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z NBP.

Ekspertka podkreśliła, że o zmianie wielkich formacji ustrojowych tzw. megasystemów społeczno-gospodarczych świadczą m.in. instytucjonalne niedostatki, zjawisko niedostosowania społecznego czy dychotomie. Przykładem tego jest rynek pracy - z jednej strony funkcjonują na nim osoby, które narzekają na nadmiar zajęć, z drugiej - poza nim są bezrobotni.

Według prof. Mączyńskiej, o zmianie świadczy również „efekt zamknięcia, gdzie +nowe+ (rozwiązania - red.) nie jest wpuszczane przez +stare+”, czemu należy przeciwdziałać.

W opinii wykładowczyni, powyższe zmiany są wyzwaniem, dlatego zrodziła się potrzeba ekonomii nowego pragmatyzmu oraz pochylenie się nad gospodarką współdzielenia.

„Konieczne jest również monitorowanie przemian w wymiarze globalnym i lokalnym pod kątem przeciwdziałania wyłączaniu zasobów społecznych. Impulsy rozwojowe powinny do tego się sprowadzać”- stwierdziła ekspertka.

Jak zaznaczyła, zmiany w megasystemie społeczno-gospodarczym dokonują się na trzech filarach: technologii, systemu komunikacji i stratyfikacji społecznej.

„Przesilenie cywilizacyjne - przejście z feudalizmu na kapitalizm charakteryzowało się rewolucją przemysłową, zastąpieniem słowa pisanego drukiem - to nie znaczy, że poprzednie zniknęło całkowicie. Natomiast system drukowany pozwolił na udostępnienie wiedzy szerszej grupie i zarazem spowodował zmiany w uwarstwieniu społecznym” - podkreśliła prof. Mączyńska.

Zaznaczyła, że obecnie przesilenie cywilizacyjne charakteryzuje się rewolucją cyfrową, wyparciem słowa drukowanego przez słowo cyfrowe oraz zmianą w stratyfikacji społecznej, gdzie „zamiast fabrykantów są sieciowi arystokraci lub menadżerowie”.

Ekspertka podkreśliła, że powstały nowe dolne warstwy społeczne takie jak: konsumtariat (osoby bezrobotne pozbawione możliwości włączenia się w system, przez co niefunkcjonujące w pełni w społeczeństwie), prekariat (osoby, które u progu kariery pozostają albo bezrobotni, albo decydują się na podjęcie bardzo nisko płatnej pracy) i kognitariat (wysoko wykształceni ludzie, w tym niekiedy także z tytułami naukowymi, ale mający poważne problemy materialne).

„Jak zmieni się megasystem? Jeszcze nie wiadomo. Historię piszą przyszłe pokolenia i one ustalą cenzurę między kapitalizmem a jakąś inną formacją postkapitalistyczną. Współcześni mogą twierdzić, że wprowadzamy w życie kolejny model kapitalizmu, ale przyszli znawcy problemu mogą zastanawiać się, czy miał już on jakieś cechy postkapitalistyczne” - powiedziała ekspertka.

Podkreśliła, że dopiero w czasach nowożytnych ustalono łańcuch wielkich formacji ustrojowych

„Przez całe wieki ludzie żyli we wspólnotach rodowych, później w niewolnictwie i feudalizmie, nie stosując tych nazw i nie wbijając słupów granicznych. Z kapitalizmem było podobnie. Jeszcze przez sto lat od pierwszej rewolucji przemysłowej (…) nie stosowano i nie znano pojęcia kapitalizm” - wskazał prof. Mączyńska.

Warsztat odbył się 30 września 2017 r. w ramach projektu Prasowa Akademia Pieniądza XXI (PAP21), który Polska Agencja Prasowa realizuje przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Przypominamy, że na szkolenie e-learningowe dziennikarze mogą się cały czas zapisywać pod adresem http://pap21.pl/. Zachęcamy także do zaliczania kolejnych wykładów publikowanych na platformie PAP21.

[1] Forma finansowania różnego rodzaju projektów poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Zbiórki prowadzone są często na platformach internetowych.

[2] Pojęcie z zakresu ekonomii dzielenia i zarządzania, określające zjawiska społeczno-ekonomiczne zmian zachodzących w branżach dotyczących usług wykorzystujące nowoczesne technologie w tym aplikacje mobile.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2017, 12:44
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ