Newsletter

Historia ma przyszłość - w muzeum otwartym

07.09.2015, 14:50aktualizacja: 07.09.2015, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Brama główna i dziedziniec fot. M. Kulpa
Brama główna i dziedziniec fot. M. Kulpa
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępnia wiedzę na temat historii i kultury staropolskiej pozyskiwaną dzięki współpracy z badaczami reprezentującymi środowiska akademickie. Na wortalu muzeum, www.wilanow-palac.pl, jest wydzielona przestrzeń - Pasaż wiedzy - gdzie można znaleźć blisko 3000 artykułów popularnonaukowych poświęconych różnym wymiarom życia w dawnej Polsce: polityce, dyplomacji, sztukom pięknym, medycynie, kuchni i kulturze stołu, życiu rodzinnemu i opowieściom o ciekawych ludziach. Pasaż wiedzy to łatwo dostępny zasób ilustrowanych tekstów, którym można zaufać, bo są certyfikowane marką muzeum. Dzięki projektowi "Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie" w Pasażu wiedzy opublikowano i przetłumaczono na język angielski wiele nowych artykułów popularyzujących historię Polski w XVII - XIX wieku.

15 września 2015 r. będzie można spotkać w muzeum kilku autorów tych fascynujących opowieści. Zapraszamy do rozmowy na tematy historyczne i aktualne; będziemy mówić o elekcjach, czyli trudnych wyborach w dawnej Polsce, a także o roli wina francuskiego oraz o smaku i sezonowości w staropolskich obyczajach kulinarnych, o których dowiadujemy się dzięki najstarszym książkom kucharskim. Rozmowa o tym, jaki pożytek płynie z historii prezentowanej w muzeum, prowadzona będzie przez: prof. Michał Kopczyńskiego, prof. Jarosława Dumanowskiego, dr Dorotę Dias-Lewandowską i Jana Wróbla, pedagoga i publicystę. A na deser - degustacja potraw przygotowanych wedle receptur z najstarszej polskiej książki kucharskiej "Compendium ferculorum" (1682) z komentarzem Macieja Nowickiego, kuchmistrza i rekonstruktora.

Zapraszamy 15 września 2015 r., od godz. 15.30, do Sali Białej pałacu wilanowskiego na spotkanie podsumowujące działania związane z popularyzacją wiedzy realizowane w ramach projektu "Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie", dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013, Priorytet XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe", Działania 11.1 Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Wstęp wolny.

KONTAKT:

Elżbieta Grygiel

e-mail: egrygiel@muzeum-wilanow.pl

tel. (22) 5442 720

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2015, 14:50
Źródło informacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ