Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Plony żyta będą wyższe w tym roku od średniej wieloletniej o 6 proc. Najlepiej zapowiadają się one w Wielkopolsce i regionie śląskim - o 8 proc. Gorsze mogą być w regionie środkowo-wschodnim, gdzie prognozujemy wzrost plonów tylko o 2 proc. - poinformował PAP w poniedziałek szef Zakładu Agrometeorologii IUNG prof. Andrzej Doroszewski.
Plony pszenicy ozimej mogą być wyższe o 4 proc., a w województwie śląskim - o 6 proc. Podobnie jak w przypadku żyta najgorzej zapowiadają się plony w regionie środkowo-wschodnim (wzrost o 1 proc.) Nieco gorsza jest prognoza dla pszenżyta niż dla pszenicy ozimej, wzrost plonów oceniany jest na 3 proc., przy czym na Śląsku - o 6 proc., a w regionie środkowo-wschodnim o 1 proc.
IUNG szacuje, że plony rzepaku w tym roku będą niższe od średniej wieloletniej o 1 proc. W tym przypadku będzie odwrotnie - najlepsza sytuacja będzie w regionie środkowo-wschodnim, tam plony będą wyższe o 4 proc., na najgorsze zbiory spodziewane są w województwie śląskim (plony niższe o 6 proc.)
Profesor zaznaczył, że Instytut zbiera dane ex post, więc jest to stan upraw na 1 kwietnia. Jednak od tego czasu sytuacja raczej się nie zmieniła i - w jego ocenie - stan upraw jest dobry, albo bardzo dobry.
Na razie Instytut nie ma danych dotyczących suszy w Polsce - wyjaśnił Doroszewski. Informacja na ten temat będzie dopiero w czerwcu, gdyż na zebranie takich danych potrzebne jest co najmniej 6 tygodni. Dodał, że z dotychczasowych obserwacji wynika, że w Polsce suszy nie ma, o czym może także świadczyć dobra kondycja upraw zbożowych. (PAP)
awy/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 16:22 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |