Newsletter

IUNG: zbiory zbóż mogą być lepsze od średniej wieloletniej

06.03.2015, 15:58aktualizacja: 06.03.2015, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tegoroczna zima była ciepła i bezśnieżna, na tej podstawie można prognozować, że zbiory zbóż będą nieco lepsze od średnich wieloletnich - powiedział w piątek PAP prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Jak mówił, średnia temperatura miesięcy zimowych: grudnia, stycznia i lutego wniosła 1 stopień Celsjusza, zima była jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Na tej podstawie można się spodziewać plonów "ciut" wyższych od średnich wieloletnich.

Poprzednio tak ciepłą zimę odnotowano w 1990 r, wtedy średnia temperatura miesięcy zimowych wyniosła 2,5 stopnia Celsjusza.

W tym roku nie było wymarznięć, śnieg leżał na polach tylko od 10-20 dni, ale przy dodatniej temperaturze – zaznaczył profesor. Jego zdaniem brak śniegu nie wpływa na kondycję upraw, bo ta m.in zależy od jakości gleb.

"Na dzisiaj" zapowiadają się dobre plony zbóż ozimych: żyta, pszenicy i jęczmienia oraz rzepaku ozimego - ocenił Doroszewski, ale zastrzegł, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Może wystąpić susza, nadmiar opadów, przymrozki, choroby roślin - wyliczał.

Według ostatecznych danych GUS, w 2014 w Polsce zebrano 31,9 mln ton zbóż, tj. o 12,3 proc. więcej niż w 2013 r. i o 19,5 proc. powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na ok. 27,3 mln t, tj. o 12,6 proc. więcej niż rok wcześniej i o 9,6 proc. więcej od pięcioletniej średniej. Produkcja pszenicy w Polsce wyniosła 11,6 mln ton, w tym 10,3 mln ton pszenicy ozimej (o 20,1 proc. więcej rok do roku), a zbiory kukurydzy - 4,5 mln ton, tj. o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej. (PAP)

awy/pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2015, 15:58
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ