Newsletter

Jubileuszowe obchody X DNI PAMIĘCI w Łodzi

05.02.2020, 10:18aktualizacja: 05.02.2020, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Marcin Nowak/Chór Dziecięcy Miasta Łodzi
Fot. Marcin Nowak/Chór Dziecięcy Miasta Łodzi
Już po raz dziesiąty odbyły się w Łodzi DNI PAMIĘCI, związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podczas tegorocznej edycji przez osiem dni (27.01-3.02) odbywały się spektakle teatralne, projekcje filmów, koncerty, spotkania oraz warsztaty.

15 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pięć lat później dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Teatru im. Stefana Jaracza, zainaugurowano łódzkie DNI PAMIĘCI.

„Są to chyba największe obchody na świecie - przyznał Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, mówiąc o łódzkich DNIACH PAMIĘCI. - Zwyczajowo 27. stycznia w Auschwitz składane są kwiaty, czasami upamiętnia się ten dzień jakimś koncertem. My to robimy od samego początku przez kilka dni – stąd +DNI PAMIĘCI+”- dodaje. Hofman zaznaczył, że tegoroczna edycja łączy w sobie trzy okrągłe jubileusze, bo w 2020 roku mija również 75. rocznica wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz.

Wydarzenia związane z X DNIAMI PAMIĘCI miały miejsce w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza. Inaugurację uświetnił koncert Olgi Avigail i zespołu Tango Attack Orchestra - „Yiddish Tango”. Artur Hofman zaznaczył, że nawet z pozoru rozrywkowe wydarzenie może mieć swój wydźwięk edukacyjny „Zaprezentowano bardzo znane melodie. Przypomniano, że przed wojną miały one dwie wersje językowe – po polsku i w jidysz. Na przykład +Ta ostatnia niedziela+– +Letstikn shabes+. Wszyscy otwierali oczy ze zdziwienia – jak te kultury blisko siebie funkcjonowały” - mówił Hofman.

Jidysz można było także usłyszeć podczas koncertu Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi. Waldemar Sutryk, dyrektor chóru, podkreślał jak ważna jest nauka historii i kultury poprzez naukę śpiewania w konkretnym języku. „Jeśli ktoś ma pamiętać, to przede wszystkim młode pokolenie, które pójdzie w życie i przekaże dalej coś, o czym już wiedzą. Będą się tą wiedzą w życiu dzielić” – powiedział Sutryk.

Drugiego dnia obchodów uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym pod hasłem „Pamięć zagłady - spojrzenie w Polsce na świecie i w Izraelu” a także pokazie filmu animowanego pt. „Egzekucja pamięci”.

Pierwszego lutego na deskach Teatru im. Stefana Jaracza, Małgorzata Bańka przedstawiła swój monodram „Egzamin z zagłady” opowiadający przez pryzmat kobiecych doświadczeń o codziennym życiu w getcie. Jak podkreśla autorka monodramu, podtrzymuje on pamięć na temat holokaustu i ma być przestrogą dla wszystkich przed rasizmem i nienawiścią.

Dzień później, najmłodsi mogli zobaczyć interaktywny spektakl pt. „Magiczny medalion” – pierwszy z czterech autorskich spektakli Grupy Zaplecze inspirowanych szeroko pojętą kulturą żydowską.

Organizatorzy DNI PAMIĘCI podkreślali, że edukacja dzieci i młodzieży na temat życia Żydów w Polsce, jest kluczowa. „Wiemy, ile jest nieporozumień, stereotypów a nawet kłamstw w sprawach żydowskich. My wszystko pokazujemy we właściwych proporcjach. Warsztaty to najlepsza forma edukacji, to nie wykład. Dzieci i młodzież są wewnątrz, współuczestniczą” – wyjaśniał prezes Hofman. Za przykład podał film „Falenicka Atlantyda”, którego pokaz popremierowy był jednym z punktów programu DNI PAMIĘCI. Obraz ten został przygotowany między innymi przez młodzież z tytułowej Falenicy.

W dzień finałowy DNI PAMIĘCI odbyły się też warsztaty dla dzieci i młodzieży w czterech różnych miejscach Łodzi: Teatrze im. Stefana Jaracza, Bałuckim Domu Kultury, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Organizatorzy przyznają, że warsztaty cieszyły się tak dużą popularnością, iż część grup musiała odejść z kwitkiem. Niewykluczone, że w przyszłości podobnych warsztatów będzie jeszcze więcej.

W dniu zakończenia obchodów Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego wspominał pomordowanych mieszkańców Łodzi, których wywieziono do Auschwitz Birkenau, Treblinki czy Majdanka. „My Polacy, doskonale wiemy, co działo się w obozach śmierci i pielęgnujemy pamięć o ocalałych. Ta pamięć musi trwać, podobnie jak wiedza o tym, co się stało - podkreślał. - Przed nami wielkie wyzwanie – edukacja nowych pokoleń, które nie mogą zapomnieć, czym była tragedia milionów ludzi. Nie zapomnimy o nich” - zapewniał.

Finałem uroczystości był koncert zespołu Kroke, który zaprezentował m.in. utwory z wydanego we wrześniu ubiegłego roku albumu „Rejwach”. W 2017 roku ukazała się książka Mikołaja Grynberga o tym samym tytule, nominowana do nagrody Nike. To zbiór 30 opowiadań o współczesnych Żydach.

Następnie „Rejwach” trafił na deski Teatru Żydowskiego. Reżyser Andrzej Krakowski zwrócił się do zespołu Kroke z prośbą o skomponowanie muzyki do spektaklu. Na scenie teatru w Łodzi zaprezentowano sześć utworów złożonych w jedną muzyczną opowieść.

Sam „Rejwach” stanowił jedynie część występu. Pozostałą wypełniła muzyka do filmu Andrzeja Celińskiego pt. „Kabaret Śmierci”, poświęconego żydowskim artystom w gettach.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.02.2020, 10:18
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ