Newsletter

Komorowski: przyszły rok - rokiem polskiej samorządności (aktl.)

30.07.2014, 12:32aktualizacja: 30.07.2014, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezydent Bronisław Komorowski chciałby, aby przyszły rok - jak powiedział - był rokiem refleksji i dumy z okazji 25-lecia odrodzonej polskiej samorządności. Prezydent spotkał się w środę w Warszawie z samorządowcami.

W spotkaniu w Belwederze wzięli udział przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych, którzy utworzyli komitet honorowy obchodów 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce.

"Chcemy, by rok przyszły był rokiem samorządu terytorialnego" - powiedział współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski. Przypomniał, że w 1990 roku uchwalono w naszym kraju ustawę o samorządzie terytorialnym. Zwrócił się do prezydenta o objęcie patronatem przyszłorocznych obchodów z tym związanych.

Prezydent podziękował za inicjatywę i powiedział, że przyjmie patronat. "Cieszę się, że możemy razem w ten sposób realizować zamysł, o którym wspominałem właśnie przy okazji 25. rocznicy odzyskania wolności w polskim parlamencie" - dodał.

O tym, by rok 2015 był rokiem samorządności, prezydent mówił 4 lipca, podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.

Komorowski wyraził zadowolenie, że tak szybko można przystąpić do realizacji pomysłu obchodów przyszłego roku, jako roku odrodzonej polskiej samorządności. Przypomniał, że obecny rok obchodzony jest jako rok wolności.

Jak mówił Komorowski, należy pokazywać Polakom źródła polskiego sukcesu. "Jednym z tych wielkich źródeł wynikających z mądrze zagospodarowanej wolności jest właśnie wielka reforma samorządowa" - podkreślił prezydent. Zdaniem Komorowskiego było to wielkie osiągnięcie, wielki odważny zamysł, który daje znakomite owoce. Dodał, że jest to jedno ze źródeł trwającego polskiego sukcesu gospodarczego, politycznego i społecznego.

"Rozum podpowiada, by starać się ten 25. rok odrodzenia polskiej samorządności wykorzystać na rzecz pogłębienia samorządności, zrozumienia potrzeby coraz mocniejszego uruchomienia także pokładów obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy" - uważa prezydent.

Dodał, że "serce podpowiada, że tędy wiedzie droga także do czegoś - co jest nam szalenie potrzebne - mianowicie odbudowa wspólnotowości". Komorowski mówił o wspólnocie lokalnego myślenia i działania oraz o "lokalnych patriotyzmach". "To jest droga do umocnienia wspólnoty tej wielkiej ogólnonarodowej" - zauważył.

Komorowski wyraził nadzieję, że rok 25-lecia odrodzonej samorządności będzie realizowany przez wszystkie środowiska polityczne, partyjne i niepartyjne. "Na tym polega także urok polskiego samorządu, że tam jest miejsce dla wszystkich" - zaznaczył.

Podkreślał, że dorobek samorządu, który składa się na wielki dorobek całej Polski, to efekt pracy ludzi o bardzo różnych poglądach, bardzo różnych genealogiach politycznych.

Wojciech Długoborski podkreślał w środę, że to wybory 4 czerwca 1989 roku dały początek przemianom w samorządzie terytorialnym. Zwrócił uwagę, że dzięki temu po uchwaleniu ustawy o samorządzie terytorialnym mogły odbyć się pierwsze wolne wybory do rad gmin.

Podkreślił, że samorządowcy chcą, by wszyscy mieszkańcy wsi, miast, gmin, powiatów i województw mogli w przyszłym roku obchodzić to ważne wydarzenie w dziejach współczesnej Polsce. "Chcemy w przyszłym roku odbyć w marcu w Poznaniu kongres samorządu terytorialnego, który będzie zwieńczeniem planowanych obchodów" - zapowiedział. Poprosił także prezydenta o uczestnictwo w tym kongresie.

W marcu 1990 roku Sejm kontraktowy uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. Na jej podstawie wprowadzono w ponad dwóch tysiącach istniejących gmin prawdziwy samorząd. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. 27 maja 1990 roku przeprowadzono wybory do rad gmin - pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku. (PAP)

sdd/ as/ jbr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2014, 12:32
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ