Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czy można nie znać „Krakowiaków i Górali” - pierwszego polskiego arcydzieła operowego z muzyką rozmiłowanego w polskiej kulturze, urodzonego w Pradze czeskiej Jana Stefaniego i z tekstem Wojciecha Bogusławskiego, wielkiego twórcy polskiego teatru? To jest z pewnością pozycja pierwsza w obowiązkowym spisie lektur człowieka kulturalnego. Błyskotliwa, barwna śpiewogra, która pod względem stylu i artystycznej wartości zaskakująco bliska jest Haydnowskiego „Stworzenia świata” czy Mozartowskiego „Czarodziejskiego fletu”, a od swej premiery w końcu XVIII wieku cieszy się niezmienną sympatią widzów i słuchaczy. Tajemnicą tego sukcesu jest z pewnością to, że nie straciła ona nic ze swego blasku i aktualności oraz, że sięgając nierzadko po humor rubaszny i frywolny, głosi jednoznacznie wartości rodziny, uczciwości i wzajemnego szacunku.
„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” – całość muzyczną przedstawimy w wersji koncertowej podczas tegorocznego Festiwalu (15.08), zapraszając także najmłodszych na specjalne warsztaty (16.08). Koncerty w wykonaniu czeskich i polskich solistów i zespołów Collegium 1704 oraz Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa, połączone są z premierą płyty z nagraniem dzieła w ich interpretacji – także z dialogami (tu bohaterami są polscy aktorzy).
Nieprzypadkowo album ten ukazuje się w Roku Moniuszki: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” to jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiej opery, bez których nie zaistniałyby najsłynniejsze tytuły Moniuszkowskie. Razem należą do naszego dziedzictwa kulturowego i są niezwykle cennym zapisem polskiej tradycji.
Zapraszamy na wodewil w jego najlepszym, oryginalnym wydaniu!
Pełny program Festiwalu: www.festiwal.nifc.pl
Bilety: www.bilety.nifc.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.07.2019, 18:14 |
Źródło informacji | Narodowy Instytut Fryderyka Chopina |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ