Newsletter

Krakowiacy i Górale: u źródeł polskiej opery

24.07.2019, 18:14aktualizacja: 24.07.2019, 18:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Festiwal „Chopin i jego Europa” od 14 sierpnia w Warszawie! Jednym z głównych wątków jego tegorocznej odsłony są opery: dzieła Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku oraz kompozycje budujące dla nich kontekst – twórców polskich i europejskich. Już podczas koncertu inauguracyjnego – „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Czy można nie znać „Krakowiaków i Górali” - pierwszego polskiego arcydzieła operowego z muzyką rozmiłowanego w polskiej kulturze, urodzonego w Pradze czeskiej Jana Stefaniego i z tekstem Wojciecha Bogusławskiego, wielkiego twórcy polskiego teatru? To jest z pewnością pozycja pierwsza w obowiązkowym spisie lektur człowieka kulturalnego. Błyskotliwa, barwna śpiewogra, która pod względem stylu i artystycznej wartości zaskakująco bliska jest Haydnowskiego „Stworzenia świata” czy Mozartowskiego „Czarodziejskiego fletu”, a od swej premiery w końcu XVIII wieku cieszy się niezmienną sympatią widzów i słuchaczy. Tajemnicą tego sukcesu jest z pewnością to, że nie straciła ona nic ze swego blasku i aktualności oraz, że sięgając nierzadko po humor rubaszny i frywolny, głosi jednoznacznie wartości rodziny, uczciwości i wzajemnego szacunku.

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” – całość muzyczną przedstawimy w wersji koncertowej podczas tegorocznego Festiwalu (15.08), zapraszając także najmłodszych na specjalne warsztaty (16.08). Koncerty w wykonaniu czeskich i polskich solistów i zespołów Collegium 1704 oraz Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa, połączone są z premierą płyty z nagraniem dzieła w ich interpretacji – także z dialogami (tu bohaterami są polscy aktorzy).

Nieprzypadkowo album ten ukazuje się w Roku Moniuszki: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” to jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiej opery, bez których nie zaistniałyby najsłynniejsze tytuły Moniuszkowskie. Razem należą do naszego dziedzictwa kulturowego i są niezwykle cennym zapisem polskiej tradycji.

Zapraszamy na wodewil w jego najlepszym, oryginalnym wydaniu!

Pełny program Festiwalu: www.festiwal.nifc.pl

Bilety: www.bilety.nifc.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.07.2019, 18:14
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ