Newsletter

Lasy Państwowe rekultywowały ok. 30 tys. ha lasów na terenach powojskowych

16.09.2015, 15:27aktualizacja: 16.09.2015, 15:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Blisko 30 tys. ha lasów na terenach powojskowych rekultywowały Lasy Państwowe w ramach programu zagospodarowywania dawnych poligonów wojskowych i obszarów zdegradowanych. Po rekultywacji służą one gospodarce leśnej, turystyce i ochronie gatunków.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina, do połowy września 2015 r. udało się zrealizować 91 proc. przewidzianych zadań. Program zostanie zamknięty wraz z końcem roku.

Krzewina przypomniał, że początkowo program obejmował 24 tys. ha lasów. Zdecydowano się jednak na powiększenie rekultywowanego obszaru.

Wiceszef LP dodał, że rekultywacja m.in. ułatwiła działania przeciwpożarowe i gospodarkę leśną. Program pozwolił także na poprawę ochrony zwierząt, roślin i terenów leśnych; szczególne miejsce w programie zajęła rekultywacja wrzosowisk - ocenił.

Krzewina tłumaczył, że Lasy Państwowe podjęły się przywrócenia wartości przyrodniczych zdegradowanym w wyniku działań wojskowych terenom leśnym, byłym poligonom czy tzw. mogilnikom, w których przechowywano niegdyś chemiczne środki wojskowe, szczególnie na obszarach NATURA 2000.

Na realizację programu przeznaczono 130 mln zł. Działania finansowano z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

W projekcie uczestniczyło 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i 58 nadleśnictw - głównie ze środkowej i zachodniej Polski. Poddano rozbiórce ponad 500 obiektów powojskowych, usunięto także 1,5 mln sztuk przedmiotów i materiałów niebezpiecznych.

"Istotne jest osiągnięcie przez ten projekt celów przyrodniczych" - powiedziała PAP obecna na konferencji wiceminister środowiska Katarzyna Kępka. (PAP)

zab/ gma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2015, 15:27
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ