Newsletter

MFW: nasz region Europy wróci do wzrostu w 2016 r.

20.11.2015, 18:56aktualizacja: 20.11.2015, 18:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W przyszłym roku wzrost gospodarczy powinien powrócić do Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Europy (CESEE), są jednak ryzyka, które mogą stanąć temu na przeszkodzie - wynika z raportu MFW "Godzenie konsolidacji finansowej i wzrostu".

Zgodnie z raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku wzrost gospodarczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, do której zalicza się Polska, powinien sięgnąć 3,4 proc., a w przyszłym roku wskaźnik ten powinien wynieść 3,1 proc. Natomiast gospodarka całego regionu CESEE spadnie w tym roku o 0,6 proc. a w przyszłym roku będzie rozwijała się w tempie 1,3 proc.

Regionalny Przedstawiciel MFW dla Europy Środkowo-Wschodniej Bas Bakker zwrócił uwagę podczas prezentacji raportu, że Polska jest jedynym z nielicznych krajów Europy Wschodniej, który nie poddał się recesji w 2009 r. i od tego czasu rozwija się stabilnie. "Jeżeli popatrzymy na PKB na mieszkańca w regionach to okazuje się, że Mazowsze jest jednym z bogatszych regionów, w rzeczywistości jest bogatsze niż wszystkie regiony Francji z wyjątkiem Paryża" - powiedział.

Zgodnie z prognozą MFW w przyszłym roku Polska gospodarka powinna rozwijać się w tempie 3,5 proc. "To znaczy, że Polska szybko dogania w rozwoju Europę Zachodnią" - zauważył ekonomista. Zwrócił uwagę, że rozwój krajów naszego regionu Europy w znacznej części zawdzięczamy środkom z Unii Europejskiej. "W ostatnich latach absorbcja tych funduszy znacznie wzrosła" - zauważył Bakker.

Według niego mimo, że większość krajów CESEE rozwija się w zdrowym tempie, Rosja i inne kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (ang. CIS) pozostają w recesji. Bakker wyjaśnił, że główna przyczyna to załamanie cen ropy naftowej, co jest bardzo ważne dla Rosji.(PAP)

mmu/pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2015, 18:56
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ