Newsletter

Ministerstwo Środowiska proponuje prawną ochronę niektórych złóż strategicznych

02.11.2015, 10:17aktualizacja: 02.11.2015, 10:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Około stu z blisko 14 tys. złóż w Polsce, w tym. m.in. węgla kamiennego, brunatnego, ropy czy gazu oraz rud metali, znajdzie się na liście złóż strategicznych wytypowanych do objęcia ochroną prawną - informuje Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński.

Udostępniamy nagranie wideo:

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że biała księga dot. ochrony złóż kopalin zostanie opublikowana w tym tygodniu. Brodziński wyjaśnił, że prace nad dokumentem trwały blisko 1,5 roku.

"To dokument dojrzałej demokracji, w której rząd proponuje interesariuszom, czyli z jednej strony administracji państwowej, a z drugiej samorządom, inwestorom, instytucjom ochrony środowiska i obywatelom, pewne rozwiązania, które mogą być kontrowersyjne i wymagać szerokiej dyskusji. Doprecyzowaliśmy, co rozumiemy pod pojęciem złóż strategicznych wybranych kopalin. Tutaj mamy na myśli surowce energetyczne, a więc węgiel kamienny, brunatny i węglowodory, oraz rudy metali i sole. Sama koncepcja +białej księgi+ ma charakter otwarty i może być zmieniona" - powiedział Brodziński.

Księga nie przesądza o objęciu konkretnych złóż ochroną, zawiera jedynie propozycję wykazu złóż strategicznych i możliwe warianty ich prawnego zabezpieczenia.

Główny Geolog Kraju wyjaśnił, że przedstawione w dokumencie złoża są obecnie nieeksploatowane, ale udokumentowane. "Są ważne z punktu widzenia przyszłych interesów państwa i powinny być objęte stosownym reżimem ochrony prawnej" - zaznaczył. Chodzi np. o to, by wydobycie strategicznych dla państwa surowców z takich złóż nie było blokowane m.in. przez prowadzone inwestycje, np. zabudowę powierzchni nad złożem.

Michał Boroń (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2015, 10:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ