Newsletter

Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości

26.02.2018, 15:12aktualizacja: 26.02.2018, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NCK/Aleksandra Malesa-Wyganowska; prelegenci podczas debaty „Moda na tradycję - Polacy wobec Święta Niepodległości”
NCK/Aleksandra Malesa-Wyganowska; prelegenci podczas debaty „Moda na tradycję - Polacy wobec Święta Niepodległości”
Aż 98 proc. Polaków wie, że 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości - wynika z opublikowanego przez Narodowe Centrum Kultury raportu "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku", w związku z którym odbyła się debata z udziałem m.in. Jarosława Sellina - sekretarza stanu w MKiDN oraz dr. hab. Rafała Wiśniewskiego, prof. UKSW - dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

Debata "Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości", organizowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miała miejsce 23 lutego 2018 roku w Rezydencji Prezydenta RP Belweder w Warszawie. Odbyła się z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz publikacji raportu Narodowego Centrum Kultury pt. "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku".

W debacie wzięli udział: Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Andrzej Betlej - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Tomasz Łęcki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Jan Kowalski - dyrektor Biura Programu "Niepodległa" oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW - dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Dyskusję prowadził Marek Zając.

Wyniki badań były pretekstem do dyskusji o tym czy w Polsce panuje dziś moda na tradycję? Jaki ma to wpływ na obchody Święta Niepodległości? Czym charakteryzuje się świętowanie 11 listopada w różnych regionach Polski?

Minister Wojciech Kolarski stwierdził, że wyniki badań podkreślają wspólnotowy charakter Święta Niepodległości. "Niepodległość nas łączy" - powiedział oraz zauważył, że w kwestiach fundamentalnych, właśnie takich jak niepodległość, wszyscy się spotykamy, tak jak spotkali się na drodze do niepodległości jej ojcowie.

Minister Jarosław Sellin spostrzegł, że Polacy pod względem chęci obchodzenia rocznic narodowych mają wiele wspólnego z Amerykanami. Cenią tradycję, jak również rodzinny i wspólnotowy charakter obchodów świąt narodowych.

Dyrektor NCK, profesor Rafał Wiśniewski powiedział, że wyniki badań wskazują na wspólnototwórczy, więziotwórczy oraz kulturotwórczy charakter Święta Niepodległości.

Więcej: www.nck.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.02.2018, 15:12
Źródło informacji Narodowe Centrum Kultury
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ