Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje:
- Morza, jeziora i rzeki to doskonałe miejsca do uprawiania różnych sportów i aktywnego wypoczynku, do czego ja sam wszystkich gorąco zachęcam. Musimy jednak pamiętać, że woda to żywioł i nawet ta z pozoru spokojna może być przyczyną wielu tragedii. Już w tym roku tyko w maju i czerwcu utonęło ponad 80 osób. Rok temu było to, według danych Komendy Głównej Policji, prawie 450 osób, podobnie jak w roku 2012. To zastraszające liczby, których nie wolno nam lekceważyć.
Tymi słowami Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki zainaugurował trzecią edycję akcji „Bezpieczna Woda”. Akcja ta jest inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem akcji „Bezpieczna Woda” jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.
Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje akcję „Bezpieczna Woda” we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK.
W założeniach akcja „Bezpieczna Woda” powinna wpłynąć na poprawę stanu wiedzy dzieci i młodzieży na temat podstawowych zasad uprawiania rekreacji wodnej i ograniczyć liczbę nieszczęśliwych wypadków. - Pośrednio akcja oddziałuje na jakość usług turystyczno-rekreacyjnych na obszarach wodnych, poprzez podniesienie świadomości i zmotywowanie organizatorów kąpielisk do większej dbałości o bezpieczeństwo swoich klientów – dodała mł. insp. Anna Kuźnia z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.
- Dodatkowo, by wzmocnić przekaz i nauczyć dzieci bezpiecznego zachowania w wodzie i nad wodą, włączyliśmy ten aspekt w nasz program powszechnej nauki pływania – Umiem Pływać. Uczestnicy projektu zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w jej pobliżu. W trakcie zajęć przekazywane są informacje dotyczące bezpiecznego zachowania, prowadzone są także pokazy udzielania pierwszej pomocy – dodał Paweł Słomiński, trener pływania.
O swoich wrażeniach z początków nauki pływania opowiadali również wielokrotni medaliści w pływaniu Paulina Sikora oraz Maciej Certa, przestrzegając jednocześnie przed brawurą i lekceważeniem wody.
Statystyka utonięć w Polsce na podstawie danych Komendy Głównej Policji
- 2014 r. do maja do czerwca utonęło już 121 osób
- 2013 r. - 439 osób
- 2012 r. - 449 osób
- 2011 r. - 396 osób
- 2010 r. - 369 osób
- 2009 r. - 359 osób
Szczegółowe dane dot. utonięć za 2012 r.
W 2012 roku na terenie Polski Policji zgłoszono 509 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 449 osób, w tym 409 na wodach ogólnodostępnych. 91 osób uratowali policjanci.
Wiek ofiar utonięć:
- do 7 lat - 3
- 8 - 14 lat - 13
- 15 -18 lat - 14
- 19 - 30 lat - 99
-31 - 50 lat - 122
- powyżej 50 lat - 190
Trzeźwość osób, które utonęły (jeżeli ustalono):
- trzeźwi - 49
- pod wpływem alkoholu – 165
W pozostałych przypadkach nie ustalono trzeźwości.
Teren wypadku tonięcia:
- Miasto - 192
- Wieś - 317
- Teren nie obsługiwany przez policję wodną - 409
- Teren obsługiwany przez policję wodną - 100
Liczba osób, które utonęły - ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:
- morze -12
- rzeka - 128
- jezioro - 110
- zalew - 48
- staw hodowlany - 21
- staw, sadzawka - 55
- glinianka - 21
- basen p. pożarowy - 5
- basen kąpielowy - 5
- kanał - 9
- torfowisko - 0
- studnia - 7
- rów melioracyjny i przydrożny - 10
Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):
- kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 92
- kąpiel w miejscu zabronionym - 49
- kąpiel w miejscu wytyczonym, lecz nie strzeżonym - 8
- kąpiel w miejscu wytyczonym i strzeżonym - 3
- zabawa nad wodą dzieci bez opieki dorosłych - 4
- zabawa nad wodą dzieci w towarzystwie dorosłych - 1
- wywrócenie się jednostki pływającej - 10
- wypadnięcie za burtę - 10
- nieostrożność podczas łowienia ryb - 41
- nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 45
- załamanie się lodu podczas zabawy dzieci - 0
- przechodzenie, przejeżdżanie po lodzie - 7
- ratowanie osoby tonącej - 4
- inne okoliczności wypadku - 44
- brak danych - 131
Dodatkowe dane na temat utonięć można uzyskać na stronie:
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2014, 16:19 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |