Newsletter

MSiT apeluje o bezpieczeństwo nad wodą (komunikat)

30.06.2014, 16:19aktualizacja: 30.06.2014, 16:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje:

- Morza, jeziora i rzeki to doskonałe miejsca do uprawiania różnych sportów i aktywnego wypoczynku, do czego ja sam wszystkich gorąco zachęcam. Musimy jednak pamiętać, że woda to żywioł i nawet ta z pozoru spokojna może być przyczyną wielu tragedii. Już w tym roku tyko w maju i czerwcu utonęło ponad 80 osób. Rok temu było to, według danych Komendy Głównej Policji, prawie 450 osób, podobnie jak w roku 2012. To zastraszające liczby, których nie wolno nam lekceważyć.

Tymi słowami Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki zainaugurował trzecią edycję akcji „Bezpieczna Woda”. Akcja ta jest inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem akcji „Bezpieczna Woda” jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje akcję „Bezpieczna Woda” we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK.

W założeniach akcja „Bezpieczna Woda” powinna wpłynąć na poprawę stanu wiedzy dzieci i młodzieży na temat podstawowych zasad uprawiania rekreacji wodnej i ograniczyć liczbę nieszczęśliwych wypadków. - Pośrednio akcja oddziałuje na jakość usług turystyczno-rekreacyjnych na obszarach wodnych, poprzez podniesienie świadomości i zmotywowanie organizatorów kąpielisk do większej dbałości o bezpieczeństwo swoich klientów – dodała mł. insp. Anna Kuźnia z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.

- Dodatkowo, by wzmocnić przekaz i nauczyć dzieci bezpiecznego zachowania w wodzie i nad wodą, włączyliśmy ten aspekt w nasz program powszechnej nauki pływania – Umiem Pływać. Uczestnicy projektu zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w jej pobliżu. W trakcie zajęć przekazywane są informacje dotyczące bezpiecznego zachowania, prowadzone są także pokazy udzielania pierwszej pomocy – dodał Paweł Słomiński, trener pływania.

O swoich wrażeniach z początków nauki pływania opowiadali również wielokrotni medaliści w pływaniu Paulina Sikora oraz Maciej Certa, przestrzegając jednocześnie przed brawurą i lekceważeniem wody.

Statystyka utonięć w Polsce na podstawie danych Komendy Głównej Policji

- 2014 r. do maja do czerwca utonęło już 121 osób

- 2013 r. - 439 osób

- 2012 r. - 449 osób

- 2011 r. - 396 osób

- 2010 r. - 369 osób

- 2009 r. - 359 osób

Szczegółowe dane dot. utonięć za 2012 r.

W 2012 roku na terenie Polski Policji zgłoszono 509 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 449 osób, w tym 409 na wodach ogólnodostępnych. 91 osób uratowali policjanci.

Wiek ofiar utonięć:

- do 7 lat - 3

- 8 - 14 lat - 13

- 15 -18 lat - 14

- 19 - 30 lat - 99

-31 - 50 lat - 122

- powyżej 50 lat - 190

Trzeźwość osób, które utonęły (jeżeli ustalono):

- trzeźwi - 49

- pod wpływem alkoholu – 165

W pozostałych przypadkach nie ustalono trzeźwości.

Teren wypadku tonięcia:

- Miasto - 192

- Wieś - 317

- Teren nie obsługiwany przez policję wodną - 409

- Teren obsługiwany przez policję wodną - 100

Liczba osób, które utonęły - ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

- morze -12

- rzeka - 128

- jezioro - 110

- zalew - 48

- staw hodowlany - 21

- staw, sadzawka - 55

- glinianka - 21

- basen p. pożarowy - 5

- basen kąpielowy - 5

- kanał - 9

- torfowisko - 0

- studnia - 7

- rów melioracyjny i przydrożny - 10

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

- kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 92

- kąpiel w miejscu zabronionym - 49

- kąpiel w miejscu wytyczonym, lecz nie strzeżonym - 8

- kąpiel w miejscu wytyczonym i strzeżonym - 3

- zabawa nad wodą dzieci bez opieki dorosłych - 4

- zabawa nad wodą dzieci w towarzystwie dorosłych - 1

- wywrócenie się jednostki pływającej - 10

- wypadnięcie za burtę - 10

- nieostrożność podczas łowienia ryb - 41

- nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 45

- załamanie się lodu podczas zabawy dzieci - 0

- przechodzenie, przejeżdżanie po lodzie - 7

- ratowanie osoby tonącej - 4

- inne okoliczności wypadku - 44

- brak danych - 131

Dodatkowe dane na temat utonięć można uzyskać na stronie:

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2014, 16:19
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ