Newsletter

MSP chce wzmocnienia rad nadzorczych spółek kosztem zarządów

21.06.2015, 18:42aktualizacja: 21.06.2015, 18:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W najbliższych dniach walne zgromadzenia dużych spółek Skarbu Państwa zajmą się proponowanymi przez resort skarbu zmianami, które wzmocnią rady nadzorcze tych firm kosztem ich zarządów. Zmiany zostały zaproponowane przez poprzednie kierownictwo MSP.

Resort zaproponował takie zmiany na przykład w statutach PZU i PKO BP. Walne PZU ma się zebrać 30 czerwca, a PKO BP - 25 czerwca.

W przypadku PZU ministerstwo zaproponowało, by do kompetencji rady nadzorczej należało podejmowanie uchwały w sprawie powołania i odwołania członków zarządu spółki. Na razie rada podejmuje taką uchwałę na wniosek prezesa. Ponadto, to rada - a nie prezes - ma wyznaczać zakres odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu.

MSP uważa również, że powinno się zrezygnować z zapisu, że jeśli prezes nowej kadencji zostaje powołany przed upływem bieżącej, to ma prawo złożyć wniosek do rady o powołanie członków zarządu nowej kadencji przed upływem kadencji bieżącej.

Skreślony natomiast miałby być zapis, że uchwały zarządu mogą być podejmowane jedynie w obecności prezesa lub osoby przez niego wyznaczonej do kierowania pracami zarządu.

Podobne zmiany mają być przeprowadzone w statucie PKO BP. MSP chce, by rada mogła w tajnym głosowaniu powołać i odwołać wiceprezesów oraz innych członków zarządu spółki. Obecnie rada podejmuje taką uchwałę na wniosek prezesa.

Ponadto resort proponuje także wykreślenie przepisu, że członek zarządu może zostać odwołany wyłącznie z ważnych powodów, i że to zarząd przydziela poszczególnym członkom obszary działania oraz przedstawia radzie nadzorczej wnioski w sprawie powołania i odwołania wiceprezesów i pozostałych członków zarządu. (PAP)

her/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2015, 18:42
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ