Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sytuacja w Syrii, działania Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru oraz sytuacja na Ukrainie były głównymi tematami spotkania Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) 14 października br. w Luksemburgu.
W dyskusji na temat Syrii ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej skupili się na działaniach tureckich na północnym wschodzie kraju, wezwali Turcję do zaprzestania jednostronnych działań wojskowych i uzgodnili wspólne dalsze kroki w tej sprawie. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę na potencjalnie negatywny wpływ działań Turcji na walkę z ISIS oraz na ich konsekwencje humanitarne. – Uchodźcy syryjscy powinni mieć zagwarantowane prawo do bezpiecznego i dobrowolnego powrotu do swojego kraju – zaakcentował minister Czaputowicz. Wyraził zadowolenie z silnego sygnału jedności UE, jakim są przyjęte konkluzje Rady.
W sprawie nielegalnych działań Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, unijni ministrowie spraw zagranicznych wyrazili solidarność z Cyprem i przyjęli konkluzje definiujące zakres możliwej reakcji ze strony UE.
Podczas posiedzenia Rady minister Czaputowicz przedstawił rezultaty spotkań pierwszych dwóch grup roboczych Procesu Warszawskiego - na temat bezpieczeństwa cybernetycznego w Seulu oraz na temat praw człowieka w Waszyngtonie.
Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Wadymem Prystajką było okazją do przedyskutowania perspektyw postępu procesu pokojowego we wschodniej Ukrainie oraz do wyrażenia wsparcia dla działam prezydenta Żeleńskiego i dalszych reform. – Determinacja nowych władz Ukrainy do zakończenia wojny w Donbasie zasługuje na pełne wsparcie UE – podkreślił minister Czaputowicz w czasie dyskusji.
Przy okazji posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych minister Jacek Czaputowicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech, Niemiec, Chorwacji i Szwecji poświęconemu Partnerstwu Wschodniemu. Miało ono na celu wymianę poglądów i koordynację stanowisk w kontekście dobiegających końca konsultacji na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Minister Czaputowicz przypomniał polskie propozycje mające służyć wzmocnieniu programu i jego ambitnego rozwoju instytucjonalnego i dalszej integracji sektorowej po 2020 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.10.2019, 21:03 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |