Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Obecność ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) w Warszawie jest symbolicznym uznaniem roli naszego kraju w zakresie przywracania wolności, poszanowania praw człowieka i porządku demokratycznego w Europie – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas sesji otwarcia Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego OBWE w Warszawie.
Minister nawiązał w ten sposób do znaczenia rocznicy wolnych wyborów z 1989 r. i przypomniał o roli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (dawnego Biura Wolnych Wyborów), którego siedziba znajduje się w Warszawie.
W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz zwrócił uwagę na szczególne znaczenie praw człowieka w polskiej polityce zagranicznej, które znalazło odzwierciedlenie m. in. w priorytetach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Polskie przywiązanie do ochrony praw człowieka wynika z naszego silnego przekonania o ich uniwersalności i obowiązku ich ochrony – powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał ponadto o kandydaturze Polski do Rady Praw Człowieka ONZ i polskich priorytetach w zakresie ochrony praw człowieka, jakimi są wolność religii i wyznania, prawa dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie dla demokratycznych przemian na świecie.
Odnosząc się do wyzwań, które stoją przed Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, minister Czaputowicz wymienił wpływ, jaki na bezpieczeństwo i pokój w Europie ma sytuacja na Ukrainie. - Toczący się konflikt na Ukrainie i nielegalna okupacja Krymu nadal stanowi największe zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dla samej OBWE – zauważył minister Czaputowicz. Podkreślił przy tym, że zakończenie konfliktu na Ukrainie powinno stać się priorytetem dla OBWE, a działanie na rzecz ochrony praw człowieka i ugruntowania standardów demokratycznych jest kluczowe dla rozwiązywania konfliktów i pokojowej współpracy na obszarze OBWE.
Oprócz ministra Jacka Czaputowicza w sesji otwarcia Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego OBWE wzięli udział m.in. Urzędujący Przewodniczący OBWE minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajčák, Sekretarz Generalny OBWE Thomas Greminger oraz Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, a także prezydent RP w latach 1990-1995, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa.
Coroczne Spotkanie Przeglądowe Wymiaru Ludzkiego OBWE jest największą konferencją w Europie, poświęconą problematyce praw człowieka. Tematami specjalnymi tegorocznego Spotkania Przeglądowego są zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziennikarzy, zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią oraz praw Roma i Sinti.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2019, 16:44 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |