Newsletter

MSZ: wystawa „Strajk” Instytutu Polskiego w Berlinie w nowatorskiej formule (komunikat)

28.08.2014, 14:23aktualizacja: 28.08.2014, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Unikatowe fotografie z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, od 28 sierpnia 2014 roku będzie można oglądać w internetowym Instytucie Kultury Google, czyli na platformie przygotowanej z myślą o prezentowaniu wystaw online. Wirtualną ekspozycję przygotował Instytut Polski w Berlinie. To pierwsza taka wystawa stworzona z inicjatywy polskiej placówki zagranicznej.

Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 1970-88 dokumentujące strajki z grudnia 1970 roku i sierpnia 1980 roku na polskim Wybrzeżu, które doprowadziły do utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - jednego z największych ruchów wolnościowych w XX wieku. A także falę strajków w polskich miastach z wiosny i lata 1988 roku. Wszystkie te wydarzania przyczyniły się do transformacji ustrojowej Polski i zapoczątkowały zamiany w całym byłym Bloku Wschodnim. Część fotografii jest prezentowana publiczności po raz pierwszy. Selekcji materiałów dokonała niemiecka kuratorka Sabine Weier.

- Fotografie znanych dokumentalistów, jak Erazm Ciołek czy Stanisław Markowski stały się już obrazami funkcjonującymi w zbiorowej pamięci. W większości nieznane są natomiast zdjęcia mniej sławnych fotografów i te wykonane przez amatorów. W zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku drzemią skarby, dające szczery i intymny wgląd w wydarzenia podczas strajków w Stoczni Gdańskiej, a także opowiadające o epizodach, którym w publicznej debacie nie poświęcano dotychczas wiele uwagi – mówi Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. – Duże wrażenie wywierają na przykład fotografie, wykonane podczas studenckich protestów na uniwersytetach. Zdjęcia wybrane przez Sabine Weier umożliwiają inne spojrzenie na historię „Solidarności” – dodaje dyrektor Wielga-Skolimowska.

Wystawie online w Instytucie Kultury Google (Google Cultural Institute) dostępnej w językach: polskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim i francuskim towarzyszy publikacja „Strajk” w formie klasycznej, wielkoformatowej gazety, w językach niemieckim i angielskim. Na jej łamach prezentowane są między innymi fotografie Piotra Babińskiego, Hansa-Olava Forsanga, Zdzisława Andrzeja Fica, Alfonsa Klejny, Jerzego Kośnika, Bogusława Nieznalskiego i z prywatnego archiwum Magdaleny Wójcik-Sorby. Oprócz zdjęć publikacja zawiera biogramy artystów, teksty autorskie i wywiady.

Projekt powstał we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności (ESC) w Gdańsku, a patronat honorowym nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wystawa na stronie https://www.google.com/culturalinstitute/home będzie dostępna od czwartku, 28 sierpnia, od godz. 19. Linki z podglądem wystawy w języku polskim: https://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/strajk/gQp6IrRQ?position=0%2C-1&hl=pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.08.2014, 14:23
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ