Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu przygotowanego przez NCK pt. „Sztafeta”, którego bohaterem jest Kacper, student historii i pracownik warszawskiego Muzeum Katyńskiego, prowadzący swoiste dochodzenie i podróż śladem swojego zamordowanego w Katyniu pradziadka.
Następnie zaprezentowane zostały wybrane wnioski z raportu pt. „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce. Raport z badania ilościowego i jakościowego” (w całości dostępnego na stronie www.nck.pl/badania). Zawiera on omówienie wyników badań sondażowych przeprowadzonych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków. Wyniki dotyczą m.in. wiedzy Polaków o Katyniu, rozpoznawalności symboli oraz dzieł kultury, które stanowią nośniki pamięci o ofiarach z 1940 roku.
Zdecydowana większość Polaków (90%) wie o Zbrodni Katyńskiej, to jednak odsetek osób deklarujących że nie wiedzą nic o tym wydarzeniu rośnie w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat ubiegłych.
Polacy w większości wiedzą, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię w Katyniu (81%). Społeczna świadomość autorstwa Zbrodni Katyńskiej rośnie: od roku 2007 obserwujemy systematyczny wzrost prawidłowych odpowiedzi w grupie osób, które słyszały o zbrodni (z 61% w 2007 do 88% w 2017 roku). Pozostali badani z tej grupy wskazują odpowiedzialność Niemiec (2%) lub twierdzą, że nie jest to do końca ustalone (4%). 6% wybiera odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Najczęściej wskazywanymi źródłami informacji o Zbrodni Katyńskiej przez osoby, które dowiedziały się o niej już po 1989 roku, są polskie media, szkoła i film fabularny pt. „Katyń”.
Przedstawione wyniki stały się podstawą dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele instytucji dbających o podtrzymywanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej: Małgorzata Szybalska (MEN), dr Waldemar Brenda (IPN), dr Adam Buława (Muzeum Wojska Polskiego) oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW (Narodowe Centrum Kultury). Debatę moderował dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.04.2018, 16:58 |
Źródło informacji | Narodowe Centrum Kultury |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ