Newsletter

NFOŚiGW sprawdza jak samorządy wydawały pieniądze na energooszczędne oświetlenie

02.06.2015, 09:14aktualizacja: 02.06.2015, 09:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi doraźne kontrole w samorządach, które uzyskały dofinasowanie na budowę energooszczędnego oświetlenia ulic. Na modernizację oświetlenia przeznaczono 120 mln zł.

Rzeczniczka Funduszu Magdalena Skłodowska wyjaśniła, że po sygnałach docierających do resortu środowiska o ewentualnych nieprawidłowościach przy wydawaniu pieniędzy na budowę lub wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wszcząć 5 doraźnych kontroli. Poinformowała, że jedna już się zakończyła, a kontrolerzy nie znaleźli nieprawidłowości. Skłodowska potwierdziła doniesienia radia Zet, że jedna z kontroli prowadzona jest w Krakowie.

W ramach programu SOWA dotyczącego modernizacji oświetlenia realizowanych jest 31 przedsięwzięć w całym kraju. Finansowanie dla tych projektów wynosi 120 mln zł. Rzeczniczka wyjaśniła, że w ramach SOWY można było uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.

Zastępca prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka–Stępniak zwraca uwagę, że w umowach o dofinansowanie są zapisy o możliwych kontrolach pod kątem stosowania Prawa zamówień publicznych. "To w gestii beneficjenta leży zorganizowanie przetargów zgodnie z wymogami Prawa zamówień publicznych" - zaznaczyła.

Wiceprezes przypomniała też, że rozwiązanie umowy o dofinansowaniu może następić tylko w przypadku wykrycia rażących naruszeń jej zapisów.

Rzeczniczka poinformowała ponadto, że NFOŚiGW ponownie analizuje audyty składane wraz z wnioskami o dofinansowanie z programu SOWA. Mają się one zakończyć w połowie czerwca. (PAP)

mick/ ura/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2015, 09:14
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ