Newsletter

Parklet - zielona oaza w centrum miasta

14.08.2017, 12:13aktualizacja: 14.08.2017, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Daniel Auer fot.1
Daniel Auer fot.1
Wiedeń pokochał parklety, czyli wydzielone z przestrzeni ulicznej miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Moda na przyjazne, zielone miasta zawitała ostatnio także do Polski.

Parklet to w prostych słowach oddane do użytku mieszkańców miejsce wydzielone z przestrzeni ulicznej, czyli najczęściej rozszerzenie chodnika na obszar jezdni. Pomysł narodził się w San Francisco w roku 2005. Grupa artystów opłaciła na kilka godzin miejsce parkingowe, ale zamiast zostawić na nim auto, zaprosiła przechodniów do wspólnego relaksu w tym miejscu. W ten sposób wiele osób mogło skorzystać z powierzchni, która wykorzystana w konwencjonalny sposób zmieściłaby tylko jeden samochód.

Do parkletów wyjątkowo entuzjastycznie nastawione są władze Wiednia. W tym roku w austriackiej stolicy powstało już 30 takich stref, czyli dwa razy więcej niż w rok temu. Było to możliwe dzięki wspieranej przez miasto inicjatywie obywatelskiej mieszkańców Wiednia pod nazwą Grätzloase, czyli dosłownie "dzielnicowa oaza".

Za przykład takiej cieszącej się ogromną popularnością zielonej wyspy w środku miasta może posłużyć jeden z wiedeńskich parkletów w dzielnicy Währing. Krajobraz okolicy jest typowo miejski: budynek przy budynku, samochód przy samochodzie. Nudną ulicę ożywiła jednak stworzona tam niedawno zielona strefa odpoczynku, która powstała dla dzieci i z inicjatywy dzieci. W lecie odbywają się tutaj wieczorki literackie, a przy dobrej pogodzie najmłodsi mieszkańcy dzielnicy chętnie wykorzystują nową przestrzeń do spotkań i zabaw.

Parklety nie służą jednak jedynie zabawie. Każda przestrzeń stworzona według pomysłu mieszkańców jest inna, jedyna w swoim rodzaju. W niektórych parkletach można oddać się pasji ogrodniczej, w innych popracować, zagrać w karty lub pouczyć się języków obcych. Przede wszystkim są to jednak idealne punkty spotkań, dzięki którym rozkwitnąć mogą przyjaźnie sąsiedzkie. Przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń spotkań sprzyja również aktywizacji mieszkańców i propagowaniu obywatelskich inicjatyw dzielnicowych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.08.2017, 12:13
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ