Newsletter

PKP upamiętnia Żołnierzy Wyklętych - plakaty na dworcach i broszury IPN dla podróżnych

01.03.2018, 17:03aktualizacja: 01.03.2018, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska Kolej, odpowiadając na potrzebę społeczną, włącza się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zapoczątkował śp. Lech Kaczyński - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podczas konferencji prasowej inaugurującej wspólną akcję edukacyjną PKP i IPN, skierowaną do osób korzystających z transportu kolejowego i odwiedzających polskie dworce.

W ramach projektu na dworcach w całej Polsce, na nośnikach będących w zasobach PKP S.A., zostały umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. W obiektach dworcowych wywieszono także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Na wybranych dworcach w łatwo dostępnych miejscach rozkładane są również broszury przygotowane przez IPN dla podróżnych.

Na Dworcu Centralnym w Warszawie stanęła wystawa pt.: „Czas Niezłomnych” z prezentacją najważniejszych postaci oraz wydarzeń z historii podziemia niepodległościowego po 1944 roku.

W uroczystości otwarcia wystawy, która była elementem obchodów przypadających 1 marca, udział wzięli m.in. Żołnierze Wyklęci: mjr Wacław Sikorski ps. Bocian i mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj, a także prezes IPN Jarosław Szarek i członek Zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski.

Andrzej Olszewski, dodał, że wystawa jest poświęcona ludziom, którzy podjęli walkę z „czerwoną zarazą”, która dla wielu kończyła się śmiercią bądź wyrokami śmierci.

Przykładem tego był jeden z dwóch obecnych weteranów mjr Władysław Sikorski, który podczas otwarcia wystawy opowiedział o sytuacjach, które przeżył. „Przeszedłem straszną rzecz. Dzisiaj sam siebie często pytam, czy bym uwierzył w to, gdyby ktoś inny mi o tym opowiadał, co ja sam przeżyłem. Ale ja to faktycznie przeszedłem i wiedząc jak to wyglądało, wiem, że zwykłemu człowiekowi z pewnością trudno jest w to uwierzyć” - relacjonował szczątkowe elementy z życia antykomunistycznego podziemia.

„Cieszę się, że dziś tą wystawę możemy otworzyć w obecności Panów Oficerów, którzy są żywym dowodem, że niezłomna postawa i bohaterstwo oraz pamięć o żołnierzach wyklętych przetrwała mimo tego, że chciano tę pamięć zniszczyć i zakopać pod ziemią, w grobach nieznanych, w miejscach, w których nie można by było odkryć prawdy” - powiedział podczas uroczystości wiceminister Bittel.

Jak mówił: „Prawda wypływa na wierzch i staje przed nami w dokumentach, świadectwach ale też w postaci osób, które są z nami”. Dodał również: „W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy należne im w historii miejsce”.

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział z kolei, że cieszy się, iż dzisiaj do koalicji pamięci dołączają Polskie Koleje Państwowe, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków. „Ta wystawa będzie pokazywana na kilku największych dworcach w Polsce i wiedza o niezłomnym pokoleniu będzie docierać do jeszcze większego kręgu społeczeństwa” - podkreślił.

Celem wspólnej akcji Grupy PKP oraz IPN jest zachęcenie pasażerów, by zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych.

Akcja jest efektem współpracy spółek i Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa na Dworcu Centralnym będzie czynna do połowy marca.

Krzysztof Mamiński - prezes PKP S.A. - podkreślił w udostępnionym przez spółkę komunikacie, że ze względu na polską długoletnią tradycję PKP chce angażować się w promowanie polskiej historii, przybliżając Polakom najważniejsze wydarzenia w jej dziejach. „Z racji tego włączamy się w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. Prezes Mamiński oświadczył, że w zasobach PKP znajduje się bardzo duża liczba miejsc, dzięki którym spółka może trafiać z określonymi treściami do podróżnych. Podkreślił, że Grupa PKP „czuje się społecznie odpowiedzialna za propagowanie polskiej historii i kultury”.

Polskie Koleje Państwowe aktywne włączają się ponadto w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. PKP S.A. jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa.

Więcej na ten temat pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.03.2018, 17:03
Źródło informacji PKP S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ